Köpekler Normal Şampuanla Yıkanır mı? Nasıl Yıkanmalı?

22/12/2018 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

 

Köpekler Normal Şampuanla Yıkanır mı? Nasıl Yıkanmalı?

 

 

Can dostlarımız köpeklerimizi arkadaşımız, kardeşimiz ve hatta çocuğumuz olarak görmekteyiz ve onların bakımlarını elimizden geldiğince iyi yapmaya çalışırız. Fakat çoğumuzun kafasında bir soru var; köpeklerimizi ne sıklıkla yıkamalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz?

 

Şüphesiz ki hayatımızın hemen her alanında bulunuyorlar evimizde, bahçemizde, iş yerimizde tabi bu alanlarımızı paylaştığımız can dostlarımızın yaramazlıklarından dolayı ya da rutin olarak yıkamamız da gerekiyor. Köpeklerin yıkanmasıyla ilgili bilinmesi gereken ilk konu yavru köpeklerin ilk banyosu için sahiplendikten sonra bütün aşıları bitene kadar banyo yaptırılmaması gerektiği ortalama bu 2 ay sürer belki daha fazla. Aşılar bitmeden yıkanması canlarımıza zarar verebilir. Aşı zamanı yıkanma meselesi her dönem için geçerli bir durum, aşıdan 3 gün önce ve aşıdan 3 gün sonra canlarımızı yıkamamamız gerektiği zaten veterinerinizde size söylemiştir.

 

 

Büyüme sürecinde ve yetişkinlik döneminde çeşitli yaramazlıklarından dolayı yıkama gereksinimi duyabiliriz fakat ihtiyaç olmadıkça köpekleri yazın ayda 1, kışın 2 ayda 1 yıkanması uygun olur. Dostlarımızın deri ph değeri bizden farklıdır, insanlarda 5,5 olan ph değeri köpeklerde 7,5 dir. Onları sık yıkamak çeşitli cilt hastalıklarına davetiye çıkaracaktır. Derilerindeki doğal yağların kaybolmasına sebep olduğundan tüy dökümünün fazlalaşması, deri kuruluğundan dolayı kepeklenme görülür. Ter bezlerine sahip değildirler bu sebeple köpeğin ter kokması gibi bir durumdan endişe etmenize gerek yok. Bu sebeple kendi şampuanlarımızla onları yıkamamalıyız Onlar için günümüzde köpek şampuanları üretilmekte. Köpek şampuanı kullanarak dostlarımızın ph dengesini bozmadan, zarar vermeden güzel kokulu bir şekilde temizliğini yapmış oluruz. Hatta ıslanmaması gereken durumlarda kuru köpek şampuanı kullanarak da temizliklerini yapabiliriz. Kuru köpek şampuanları toz-köpük formunda olduğundan döküp tarayarak işlemi tamamlayabiliriz.

 

 

Yıkama işlemi yaparken yada yapmadan önce banyoyu sevdirmeniz hem sizin hem de köpeğiniz için iyi olacaktır. Banyoya girdiklerinde onları ödüllendirin. Ödül iyi bir motivedir. Yıkama esnasında sıcak su kullanmayın ılık su ile banyoya alıştırın. Şampuanlamayı enseden kuyruğa doğru yapın. Uzun tüylü dostlarımızda ovalayarak yıkama işlemi tüylerinin dolanmasına ve karışmasına sebep olur, yıkarken tüylerin uzama yönüne doğru yıkama yaparsanız bu sorun ortadan kalkacaktır. Masaj yaparak yıkamanız şampuanın tüy ve deriye nüfus etmesi için etkili ayrıca kan dolaşımı için önemlidir. En son kafa ve yüz kısmını yıkayın gözlerine şampuan kaçmamasına dikkat edin. Kulaklarına su kaçmamasına özen gösterin çünkü bu kulak da iltihap olmasına sebep olabilir. Banyoda kayıp kendine zarar vermemesi için banyo altına kaydırmaz yada hasır koyabilirsiniz. Yıkama işlemi bittik den sonra silkelenmesine izin verin silkelenmiyor ise kulağına üfleyerek silkelenmesini sağlayabilirsiniz. Kurulama için suyu iyi emen bir havlu kullanmalısınız. (özel köpek havluları da günümüzde satılmak da ) Kurulama iyi olmaz ya da çok sık yıkarsanız köpeğinizde mantar sorunu çıkabilir. Eğer bahçede bakıyorsanız banyodan sonra 4 saat dışarı bırakmayın iyice kurumasını bekleyin bu hem hasta olmamasına hem de kendini tekrar daha ciddi bir şekilde kirletmesine engel olur.

 

 

Tabi her gezi sonrası pati temizliği de önemli. Ne de olsa çamurda gezmeyi sevebiliyorlar.  Mümkün olduğunca lokal olarak sadece patileri yıkamak da/silmek de fayda var. Köpeğimizin temiz olması hem onların sağlığı hem de aile bireylerinin sağlığı için önemli bir konu. Farklılıklarımız elbette var ama mutluluklarımız hep aynı :)

Yorum Yap