Kedilerde Yaş Mama Tüketimi Nasıl Olmalı?

29/12/2018 4 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

 

Kedilerde Yaş Mama Tüketimi Nasıl Olmalı?

 

Kedilerimiz beslenirken içgüdüsel olarak doğal yaşamdaki atalarının beslenme rejimlerini taklide yönelik yiyecek arama, yeme davranışları gösterir. Onların bu davranışlarına, arayışlarına yardımcı olmak için ev de hazırlanan yiyecekler idealdir ancak tek yönlü beslenmenin, pişirmeye bağlı besin değerlerindeki kayıplar ya da çiğ gıdaların sakıncaları göz önüne alındığında bir seçenek olarak yaş mamalar önem kazanır. Hazırlama, sunma kolaylığı düşünüldüğünde iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkarlar. Yaş mamalar kuru mamalara göre sindirilebilirlikleri daha yüksek oranda yağ ve protein daha düşük oranda karbonhidrat içerirler. Konservelerin içeriğindeki yüksek su miktarı gereksinimlerinden az su tüketme eğiliminde olan kedilerin böbrek ve idrar keselerinin sağlığı için önemlidir ve koruyucudur. Yaş mamaların içeriğindeki yağların sindirilebilirliği, özümsenmesi daha yüksek olduğu için tüylerin ve derinin sağlığı da gelişir, kum kutusundaki dışkı miktarının da azaldığını görebilirsiniz.

 

 

 

Kediler doğal yaşamda avcılıkları ile doğru orantılı olarak farklı beslenirler; bir gün küçük bir kuş ertesi gün birkaç çekirge. Farklı gıda arayış duygusunun tatmini için ona farklı gıdalar sunmak gerekir bunu da farklı lezzetteki yaş mamalar ile sağlamak mümkündür. Farklı lezzetlerle besleme onu tat bağımlısı olmaktan koruyacak, herhangi bir besin bileşeni eksikliğine bağlı yetmezlik hastalığı, gıda alerjileri, yangılı böbrek hastalıklarının gelişmesi önlenecektir. Sürekli kuru mama ile beslenmeye bağlı riskler her yıl katlanarak büyüyecektir. Oysa beslenmenin hem kuru mama hem de yaş mama ile sağlanması ile hem lezzet seçenekleri çoğalacak hem de değerli protein kaynağı sağlanmış olacaktır. Yetişkin kediler köpeklere göre 2-3 kat daha fazla hayvansal proteine gereksinim duyarlar. Bu nedenle kedi kuru mamaları köpek kuru mamalarına göre 1/3 daha fazla protein içerir. Kedi böbrek yetmezliği hastalıklarına karşı hazırlanan mamalarda protein miktarı kısıtlanır. Kuru mamalar çok fazla su çeker. Daha önce de söylediğim gibi kediler az su tüketen canlılardır, salt kuru mama ile beslenen kedilerde bedendeki toplam sıvı miktarının büyük bir bölümü kuru mamaların sindirimi sırasında kullanılırsa böbreklerde ki sıvı dolaşım miktarının azlığına bağlı böbrek bozuklukları ( kristaller, taş ),idrar keselerinde (kristaller, taş, sistit),üriner sistemde FUS, FLUTD olarak isimlendirilen hastalıklara yatkınlık artar.

 

!!! Uyarı: Salt kuru mama ile beslemenin sakıncalarını gidermek için suyla, yemek suyu ile ya da sütle kuru mamaları ıslatmayın, bu işlem daha da güç durumlara yol açabilir; gıda üzerinde bakteri üremesine neden olabilir. Kuru mamanın yapısındaki proteinlerin denatüre olmasına neden olur. Bu da mamanın değerliğinin azalmasına nedendir ayrıca yapısı değişmiş proteinler gıda alerjilerini, yangılı böbrek hastalıklarını başlatabilir.

 

 

Kedilerin çoğunda karbonhidrat sindirimi yetersizdir ve iyi metabolize edilemezler. Az hareketli kedilerde şişmanlık hastalığının gelişiminde birçok faktör olmakla beraber başrol oyuncusu karbon hidratlardır. Şişmanlık kedilerde eklem problemleri, karaciğer, böbrek ve şeker hastalığına neden olur. En yeni araştırmaların sonuçlarına göre kedilerde diyabet baş sorumlusu yüksek miktarda karbonhidrat alımıdır. Aşırı kilolu kedilerin çoğunda karbonhidratlara karşı intolerans vardır. Sağaltımlarında karbonhidrat düzeyi azaltılmış gıdalar kullanılır bu da yaş mamalar ile sağlanır. Uzmanlar şeker hastalığı ile karşılaşılan kedilerde ilk olarak beslenme şeklini önerirler ve yaş mama ile beslenmeye başlanır. İnsüline olan ihtiyacın azaldığı, iyileşme sürecinin hızlandığı çok belirgin bir şekilde görülür.

 

 

Bu hastalıklar görülmeden, önleyici olarak kediler daha yavruyken yaş kedi mamalarına alıştırılmalıdır. Obez kedilerin zayıflatılmasında Light kuru mamalar kadar normal yaş mamalar ile beslemede önemli ve kontrollü çabuk zayıflamayı sağlayan bir yöntemdir. Çünkü yaş mamalarda karbonhidrat kuru mamalara göre daha azdır.

 

 

!!! Kedinizin yaş mama yeme alışkanlığı yoksa yavaş yavaş ve azar azar yaş mama verin. Aksi halde sindirim sistemi altüst olabilir ya da hiç yemez. Bir kedi yaş mama yemiyorsa kuru mamaya olan bağımlılığından ya da yeni bir şey denemek için yeterince aç olmamasındandır. Onun yeme alışkanlığı ve programına uygun olarak sabah ve akşam çok az miktarda sadece yaş mama verin,1 saat sonra yemezse üzerine yine alışık olduğu kuru mamadan az miktarda serpiştirin. Kuru mamayı yiyip bitirdikten sonra ucundan ucundan yaş mamanın tadına bakacak, lezzetine varacaktır. En fazla iki gün sonra yaş mamayla da beslenmeye alışacaktır.

 

 

En ideal kedi beslenmesi % 50 kuru mama , % 50 yaş mama ile sağlanır. Yaş mama alırken kalite kriterlerini göz önünde bulundurun ve etiketini mutlaka okuyun, kalitesiz yaş mamaların kedilerde tiroit bezi hastalıklarına neden olduğunu unutmamakta fayda var. Yaş mamaları servis yaptıktan sonra kalanını kapaklı cam bir kavanoza boşalttıktan sonra buzdolabında saklayın ve tekrar vereceğinizde oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

 

 

Kuru mamalar büyük rahatlıktır, kedinizi evde uzun süre yalnız kalıyorsa kuru mama ile beslemek zorunluluktur. Ancak kedinizin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi için yaş mamanın beslenmesindeki payı en azından %50 olmalıdır. Kediniz bu şekilde beslendiğinde evde hazırlanan yemekler kadar lezzetli, daha da besleyici olacaktır. Yüksek protein ve nem onun sindirim, üriner sistemi sağlığını en üst düzeye çıkaracaktır. Belki beslenmesi için yapacağınız harcamalar biraz artacaktır ama klinik faturaları ile karşılaştırdığınızda hiç de önemli olmadığını göreceksiniz. Öncelikle şunu söylemeliyiz kaliteli ve sağlıklı içerikler kullanılarak üretilmiş yaş mamaların kedilere zararı yok. Ancak kediyi sadece yaş mama ile beslemek diş sorunlarına neden olabiliyor. Çünkü kuru mama kedilerin dişlerinin arasında biriken artıkların da çıkmasına yardımcı oluyor. Oysa yalnızca yaş mama ile beslenen kedilerde yaş mama dişlerin arasında birikiyor ve bu da zamanla diş taşı ve kedinin ağız içinde bakteri oluşumuna neden oluyor. Diş taşı ve bakteriler de ilerleyen dönemde kedilerin dişlerinde çürümeye, hatta diş kaybına sebebiyet veriyor. Dolayısıyla kediyi yalnızca yaş mama ile beslemek doğru değil.

 

 

Bu bilgiler doğrultusunda söyleyebileceğim şu ki minik dostlarımızın beslenmesinde yaş mamanın önemi en az ilaç kadar değerlidir. Soğuk algınlığına yakalanan dostlarımızda bile ilaç yerine kaliteli bir yaş mama verildiğinde sağlığında düzelme görebilirsiniz. Tabi ki durumunda değişiklik olmazsa veterinere danışmakta fayda var. Sonuçta onların sağlığı her şeyden değerli…

4 Yorumlar

MURAT:
28/07/2019, 10:49:05 AM
Yanıtla

Teşekkür bilgi için çok beğendim

Fatma Deniz:
29/08/2019, 09:33:40 PM
Yanıtla

Bilgi için teşekkürler.İki kedimiz var ve ikiside yaş mamayı daha fazla seviyor. Önereceğiniz kaliteli yaş mama ismi verebilirmisiniz

Ayse Yilmaz:
03/09/2019, 02:50:40 AM

Naturea Schesir

Ayse Yilmaz:
03/09/2019, 02:52:03 AM

Naturea ve Schesir demek istedim:)

arya:
09/10/2019, 07:19:34 PM
Yanıtla

Dalga mi geçiyorsunuz kedilere yaş mama vermek böbrek yetmezliği ve karaciğer yağlanmasına sebep oluyor. Kediniz yaşlanınca nöbet geçirdiğinde bu yazıyı hatırlarsınız. Ticari bir yazı bu. Pes! Pes!

demet temiz:
12/11/2019, 12:01:05 AM

gayet güzel mantıklı bir yazı olmuş kuru mamaların ne kadar zararlı olduğunu tamamen ticari olduğunu umarım bir gün herkes anlar

Simge:
14/02/2020, 01:34:25 PM

Her zaman verin demiyor zaten yaş mama gerekli en kötü ayda 1

aysel altun:
03/05/2020, 01:42:38 PM
Yanıtla

Kedimin kakası cıvık ve kan vardı ve uzun bir süredir yaş mama vermiyordum bundan dolayı olmus olabilir mi? veterinere yarın götüreceğim elbette su an sokağa cıkma yasagı var.

Yorum Yap