Kediler Yıkanır mı? Dillerinin Temizliğindeki Yeri Nedir?

03/01/2019 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

 

Kediler Yıkanır mı? Dillerinin Temizliğindeki Yeri Nedir?

 

 

Günümüzde herkesin kedilerin yıkanması ile ilgili bir düşüncesi vardır. Kimine göre yıkanması gerekir kimine göre ise kedi zaten kendini temizler. Aslında doğru bir bakış açısıyla bakacak olursak bunların ikisi de doğrudur. Can dostlarımız kendilerini her gün yalayarak temizlerler ama ne yazık ki onların yetersiz olacağı ya da dilleri ile dokunmaması gereken kirlenmelerde bizim işe el atmamız gerekmek de.

 

 

Kedilerin yıkanması gereken durumlara örnek verecek olursak. Aşırı çamur ya da yapışkan bir sıvı ile kirlendiklerinde. Daha kötüsü yalandıklarında onlara zarar verecek maddeleri(evdeki herhangi bir temizlik de üzerlerine dökülen ya da sürünen çamaşır suyu vb.) temizlemek için acil Banyo yaptırmamız lazım. Tabi bunu yaparken dikkat etmeliyiz. Can dostlarımız ne kadar sevimli olsa da her gülün bir dikeni olduğu gibi onlarında minik patileri arasında yaralanmanıza sebep olacak tırnakları var. Banyo esnasında soğuk ya da aşırı sıcak bir su kullanmayın. Soğuk su kullanmak onların hasta olmasına sebep olur. İmkân varsa banyo tabanını kedinizin bileklerine gelecek kadar ılık suyla doldurup ilk önce alıştırarak işe başlayın. Suyu aniden kafasından aşağı dökmek onu strese sokacaktır ve kaçmaya çalışmasına sebep olacaktır. Elinizle az az üzerine dökerek yıkamanız daha stressiz olur. Tabi bunu yaparken kulaklara su kaçmamasına özen gösterelim. Kedi temizleme esnasında kullanacağımız temizlik malzemesinden biri kedi şampuanıdır. İnsanların Ph değeri ile kedilerin Ph değeri farklı olduğundan normal şampuan kullanmak onun deri dokusuna zarar verebilir. İnsanlarda 5,5 olan ph değeri kedilerde 6,5 civarıdır. Ayrıca sık yıkama yaparsanız hem tüy dökülmesine hem de kedinizin kendi kokusunu yitirdiği için depresyona girmesine sebep olabilirsiniz.

 

 

Tabi bu özel durumlar haricinde canlarımız kendi kendilerini mükemmel bir biçimde temizleyebilirler. Kedilerin dilleri onların temizliğinde önemli rol oynar. Üzeri pütürlü dillerinde geriye doğru kıvrılan ve temel maddesi keratin olan papillalar vardır. Papillalar dil ucundan boğaza kadar devam etmektedir. Temizlik esnasında kendilerini yalayarak hem tarama hem de tükürük bezlerindeki antiseptik sıvıyı tüylere yayma işlevi görürler. Uzun tüylü dostlarımız kendilerini yalarken papillalarda biriken tüyleri yutabilirler buda zamanla çeşitli sindirim sistemi sorunlarına sebep olur. Biriken tüyler midede erimeyip bağırsak yolunu tıkayabilirler (hairball). Buna engel olmak için uzun tüylü kedimiz varsa mümkün olduğunca sık taramamız gerekmekte. Tabi kediler dillerini sadece kendilerini yalayarak temizlemek için değil, Başka sebepler için de kullanırlar. Bu yalama esnasında vücut nemini ayarlayıp ısılarını da korumuş olurlar. Papillaların takıldığı tüyler deriye masaj etkisi yaparak kan dolaşımına da katkı sağlarlar. Sevimli dostlarımız siz onu sevdiğinizde vücut kokusunu korumak amaçlı da kendilerini yalayabiliyorlar. Ek olarak bu sahiplenme ve koruma anlamına da gelebiliyor. Kediler yavrularını yalayarak onları hem temizler hem de sahiplenip korurlar ve bazen bunu bizlere de yapabiliyorlar. Bu sanırım bizler için en samimi iltifat olmakla beraber mutluluğu paylaşmak anlamına da geliyor…

 

 

Kedidilinde ki özel yapıya sahip papillalar boğaza kadar devam etmekte ve kedilerin hem mamayı almalarını hem de onları yutmalarını kolaylaştırmaktadır. Kediler tatlı tadını algılayamazlar, Kedilerin insanlara göre daha az tat tomurcukları vardır ve bu tomurcuklar tatlının tadını alamazlar. Bunun ana nedeni kedilerin etobur olmasıdır. Bu sebeple tatlı yı ne kadar sevsek de bunu can dostlarımız ile paylaşmamalıyız. Bu hem onlara fayda sağlamadığı gibi diş yapılarına da zarar verecektir.

 

Yorum Yap