Köpekler Tıraş Edilmeli mi? Köpekler Neden Tıraş Edilir?

06/01/2019 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

 

Köpekler Tıraş Edilmeli mi? Köpekler Neden Tıraş Edilir?

 

Sıcaklar yaklaştığı zaman birçok köpek sahibi, köpeklerini rahatlatmak ve sıcaktan korumak amacıyla tıraş ettirmeyi düşünür. Hatta bazı köpek sahipleri, kışın bile evcil dostunun ev içerisinde dökülen tüylerinden dolayı tıraş ettirme fikri cazip gelir. Bencillikten başka bir şey olmadığını düşünüyorum. Bu konu ile ilgili bilinen o kadar çok yanlış bilgi var ki yukarda bahsettiğim sadece bir örnek tıraş etmek tüy dökülmesini azaltır, tüyleri daha sağlıklı çıkar, tüylerin kokmasının önler. Bunların hepsi tamamen yanlış bilgidir. Köpeğinizi tıraş ettirmeden önce bu konu hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.

 

 

 

Köpeklerin birçoğunun vücudu tamamını saracak şekilde tüylerle kaplıdır. Irka bağlı olarak bu tüylerin kalınlığı, yoğunluğu ve miktarı değişmektedir. Tüyler dostlarımızı soğuk havadan oldukça iyi bir şekilde korumakla birlikte yakıcı güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı bir kalkan görevi görmektedir. Sıcak aylarda rahatlaması amacıyla yaptırdığınız tıraş işlemi aslında köpeğinizi güneş ışınlarının yakıcı olabilecek zararlı etkilerine karşı korumasız hale getirir ve cilt kanseri riskini arttırır. Tabii ki tıraş olgusunun psikolojik boyutlarından da bahsedeceğim. Bazı köpekler tıraş olduktan sonra belli bir süre kürklerinden ayrılmanın verdiği olumsuz hissiyatla; saklanma, içine kapanma, depresyon gibi davranış bozuklukları görülür. Köpekler kendilerini tehlikede hissettikleri anda tüylerini kabartırlar. Tüyler onlar için temel kendini savunma ve iletişim aracıdır. Bu aracın ellerinden alınması, strese ve korkuya neden olur. Günlük gezinti rutinlerinde tıraş edilen köpekler zararlı parazitlere daha çok maruz kalırlar. Tıraş edilmiş bir köpeğin derisine kenelerin tutunması ve ısırması çok daha kolaydır. Tüysüz damarların bulunduğu vücut bölümlerini tercih eden keneler için tıraşlı bir köpek çok daha iyi bir av dır.

 

 

 Amerika ve Avrupa’daki Veteriner Fakülteleri ve ASPCA ( Amerika Hayvanlara İşkenceyi Önleme Topluluğu)  petlerin tıraş edilmesinin hayvanların fiziksel ve psikolojik sağlığına verdiği zararlara dikkat çekiyor. ASPCA, Başkan Yardımcısı Dr. Louise Murray,  web sitesinde köpeklerin tüylerini evinizdeki yalıtım sistemine benzeterek şu açıklamayı yapıyor. “ Evinizdeki yalıtım kışın evinizi çok soğumaktan, yazın ise aşırı ısınmaktan korur.  Köpeğinizin tüyleri de aynı işlemi görür.” MedHelp. Org’da yayınlanan makalede, veteriner Dr. Aleda Cheng özellikle Sibirya Husky, Samoyet gibi kuzey ırklarının ve Alman Çoban Köpeği gibi çift mantolu köpeklerin tıraş edilmesinin tüylerde geri dönüşü mümkün olmayan zararlara neden olduğunu, Shetland çoban köpeği uzun tüylü köpeklerin tüylerinin tekrar uzamasının kimi zaman yıllar aldığını vurgulamıştır. Kimi çift mantolu köpeklerde özellikle alt mantonun tıraş sonrası tekrar yerine gelmemesi sık rastlanan bir durumdur. Alt mantonun kaybedilmesi, bu hayvanların sıcak ve soğuğa karşı korunmalarında hayati önem taşıyan yalıtım sisteminin yok edilmesi anlamına gelmektedir. Köpeklerin tıraş edilmesi onların daha az tüy dökmesini sağlamaz, sadece daha kısa olan tüyler gözünüze fazla çarpmaz. Tıraş sonrası uzayan tüyler köpeğin tıraş öncesindeki tüy sağlığı ve kalitesiyle aynı nitelikte olmaz. Yeni uzayan tüyler daha sağlıksız olduğu için tüy dökme oranları artmaktadır.  Tüylerinin ve cildinin doğal dengesi tıraş edilerek bozulan köpekler, doğal tüy ve cilt dengesi korunmuş, sağlıklı cilde ve tüylere sahip hayvanlara göre daha çok kokarlar.

 

 

Bazı çok özel durumlarda köpeklerin tüylerinin kesilmesi zorunlu olabilir. Köpeğin vücudu taranarak açılamayacak şekilde tüyler düğüm olmuşsa köpeğin temizlenebilmesi için tıraş edilir. Burada tıraşın amacı pire, kene, mantar gibi zararlı parazitlerden arındırmak içindir. Bu sebeple günlük rutin tarama yapmakta fayda var. Uyuz gibi kimi cilt hastalıklarının tedavi sürecinde, alerjilerden yaralanmalardan dolayı ciltte açık yaralar olmuşsa, ameliyatlarda ve ultrasonda uygulama öncesi hijyenik nedenlerden dolayı bölgesel tıraş edilir.

 

 

 

Sonuç olarak dostlarımızın yararına bir şey yaptığınızı düşünerek onlara ciddi zarar veriyoruz. Umarım tıraşla alakalı düşünceniz biraz olsun değişmiştir. Dostlarımız tüylü haliyle güzel onları evlat edindiğimizde o halleri ile bizi büyülediler. Bunu unutmamakta fayda var :)

 

Yorum Yap