Kedi ve Köpekler Neden Ot Yer?

13/01/2019 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

 

Kedi ve Köpekler Neden Ot Yer?

 

 

 Kedilerimizin şaşırtıcı birçok davranışını görüp izleyip videolara çekeriz. Fakat bazen öyle davranışları oluyor ki hem bizi panikletiyor hem de sebebini merak ettiriyor. İşte bunlardan biri de kedimizin durup dururken bir Koyun misali çimlerin arasında otlanması. Bu beslenme alışkanlığının iyi ya da kötü birden fazla sebebi var. Detaylandıracak olursak…

 

 

  Yedikleri otlardaki folik asit sindirimi düzenleyici etkiye sahiptir. Eksikliğinde kansızlığa sebep olacak hemoglobin üretiminde önemli rol oynar ve Et ile beslenen kediler folik asidi yeterli almazsa kansızlık problemi ortaya çıkabilir.

 

 

 Bir diğer konuda yedikleri çimlerle midedeki lif oranını arttırarak kendilerini kustururlar. Bu kusma sırasında kendilerini temizlerken aldıkları tüylerin midede birikip tüy topağı (hairball) oluşumunu engelleyip bunu dışarı çıkartırlar. Dolayısıyla bu kusma hareketi onlar için hayati önem taşır. Tabi haftada 2 seferden fazla kusarsa bir veterinere götürmenizde fayda var. Tüy topakları ( Hairball ) müdahale edilmeze kedilerde boşaltım yolu rahatsızlıklarına ve tıkanmalara da sebep olabilir. Tabi kusmadığı durumlarda da bu yedikleri çimler sindirimi yumuşatarak onları hafif isal yapar ve bu tüylerin dışkı yoluyla atılmasında önemli rol oynar. Evcil kedilerimizin çoğunda dışarıda gezme şansı gezse bile bir çimenlik alan bulma şansı yoktur. Bu durumda kedilerin Hairball sorununu önlemek için sahipleri kedi çimi, Malt macun gibi ürünler kullanması iyi bir tercih olur. Birçok kedi sever kedi çimi yerine Malt macunu tercih ediyor bunun sebebi minik dostumuzun kedi cimini yiyip olmadık yerlere kusup iz bırakmasındansa dışkı yoluyla bunu mevcut kedi kumunda halletmesi daha cazip oluyor. Malt macunu her gün işaret parmağımızın yarısı kadar bir ölçütle kedimize verirsek hem bağırsak çalışmasını kolaylaştırıp hem de tüy topağı oluşumunu engelleriz. Yani özetle kedilerin ot yeme davranışının altında gözden kaçabilen ciddi bir konu bulunmakta.

 

 

Tabi diğer tarafdan bunların hepsini yapmamıza rağmen kedimiz sırf keyif için bile ot yiyebilir. Fakat bu durumda da her ot kedimiz için iyi değildir. Elma çekirdeği, domates in yeşil yaprağı, sarmaşık, sarımsak, karanfil, sardunya gibi bitkiler kediler için zehirleyici olabilir.

 

 

Tıpkı kediler gibi köpeklerimizin de ot yediği durumlara denk geliriz. Kediler gibi olmasa da köpeklerinde ot yerken kendilerine göre haklı sebepleri vardır. Her ne kadar Ataları tamamen etobur canlılar olsa da. Zamanla evcilleştirilip insanlardan arta kalanlar ve onların verdikleri besinleri yiyerek bu durum onları yarı etobur bir canlıya dönüştürmüştür. (Aklıma martılar geldi) . Zaman içinde etteki proteinin yanında sebze ve meyvelere de ihtiyaç duydukları görüldü.

 

 

Köpekler genelde yağmur sonrası yeşeren otları yerler ve bu davranışın hem keyfi bir yanı hem de fizyolojik bir yanı vardır. Kolay kusabilen canlılar olmakla beraber midelerinde rahatsız edici bir şey olduğunda otları bütün halinde yiyerek kendilerini bu rahatsız edici şeylerden kusturarak kurtarırlar. Bunun yanında midelerinin gaz dengesini de bu şekilde sağlayabilirler. Tabi bunun sebebi bağırsak parazitleri de olabilir. Köpekler parazitlerin organizmadaki vitamin ve mineralleri sömürmesinden doğan açığı ot yiyerek kapatıp midelerini rahatlatmaya çalışabilirler. Parazit mücadelesi yapılmış bir köpekte bu durumdan korkmaya gerek yoktur.

 

 

Kedi ve köpeklerde ot yeme alışkanlığı her ne kadar şaşırılacak bir durum olsa da. Kendi içlerinde haklı ve önemli sebepleri olduğu da aşikâr. Özellikle kedilerin kendilerini temizlerken yuttukları tüyler bu durumun ne derece önemli olabileceğinin göstergesi. Bu davranışa şahit olduğunuzda artık sebebini biliyor ve onları daha iyi anlıyor olacaksınız : )

Yorum Yap