Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

18/01/2019 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

 

Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 

Bir kedi ile aynı evi paylaşmaya karar verdiğimizde dikkat etmemiz gereken önemli konulardan bir tanesi de kum meselesidir. Sonuçta kedi kumu seçimi hem kedinizin sağlığı hem de aynı ortamı paylaşan sizleri yakından ilgilendirmekte. Kedi kumlarını detaylandıracak olursak;

 

 

Kedi kumu olarak kullanılan doğal madenler var. Bunlar sepiyolit, bentonit ve diatomit olarak adlandırılırlar. Bunlardan diatomit olanı emiciliği çok yüksek bir kum türüdür. Doğal taşların kırılarak elde edilmesinden kaynaklı olduğu için ince olanları ayağı yapışabilir, kedi tuvaletten dışarıya çıktığında yürüdüğü yerlerde beyaz izler bırakabilir ama bentonit kumlar gibi topaklaşma özelliği olmadığı için çok tercih edilen kum türü değildir.

 

                                               

Diatomit Kum                                                            Sepiyolit Kum

 

Sepiyolit kum tıpkı diatomit kedi kumlarında olduğu gibi, topaklanma özelliği olmayan türde bir kumdur. Koku emme ve sıvı hapsetme özelliği bir miktar bulunsa da bunu bentonit kumlar kadar kaliteli şekilde gerçekleştiremez. Dolayısıyla kullanım ve hijyen açısından oldukça kötü olduğu söylenebilir.

                                                

Bentonit Kum                             Silika (Kristal) Kum

 

Bentonit kum türü idrarla karşılaştığında çok hızlı bir şekilde topaklaşır ve taşlaşır. Taşlaştığı için temizliği çok kolaydır, taşlaşan tabakası alındığında geriye kalan kum temiz kalacağından yoğun olarak tercih edilme sebebi olurlar ve aynı zamanda dışkının da etrafını sardığı için kum kabından yapışmadan kolaylıkla alınıp uzaklaştırılabilir bunun dışında yoğun olarak son yıllarda kullanılan silika kum (kristal kum) da rövanştadır. Silika silisyumun ve oksijenin birleşiminden oluşan doğada en yaygın kaya formunda bulunan minerallerdendir. Silikadan üretilen kedi kumları yalnız bütünüyle sağlık yönünden hijyenik olarak üretim kediye zarar vermemesi açısından önemlidir. Silika kumlar fırınlanarak ve belli işlemlerden geçerek kedi kumu olarak sağlığa uygun hale getirilirler. Yoksa sanayide kullanılan silikalarda vardır ve kansorejen madde içermektedir. Silika kumun özelliği kendi ağırlığının yaklaşık %50 fazlası sıvıyı içerisinde tutmasıdır. Sıvıyı emdikçe kendi renginde de değişimler olur, kedi sahipleri kumu kullanırken idrarı içine emen silikanın giderek sarardığını görür ve karıştırılarak kullanılır renk iyice sarıya döndüğünde hepsini birden değiştirmek yeni bir kum hazırlamak daha doğru olur.

 

 

Kedi kumlarının incelik ve kalınlığı daha çok bentonit kumlarda söz konusu olan bir durumdur. İnce taneli kumların sıvı emebilme içinde tutabilme yeteneği kalınlara oranla daha yüksektir. İnce taneli kumlarında tozlu olmaması gerekir. Kediler idrar ve dışkılarını gömmek için çukur açarlar tozlu olduğu takdirde etrafı kirletebilir ve ayağına yapışma durumu da olduğu için bunlarda dezavantajlarındandır. Kalın taneli kumlarda kum kalınlaştıkça sıvıyı emebilme özellikleri azalmaktadır. Kalın kumların bir diğer dezavantajı da kayalardan elde edildiği için belli kesim teknikleri var bu teknikler uygulanırken kenarları sivri değil yuvarlak olması gerekir. Kedinizin patisine zarar vermemesi için dikkat etmeniz gereken bir diğer husustur.

 

 

Eğer kedinize evin içinde tuvalet alanı oluşturduysanız size kesinlikle diatomit ya da sepiyolit kedi kumlarını önermiyoruz. Kullanım ve hijyen açışından bentonit kedi kumlarını kullanmanız bu noktada sizin için çok daha faydalı olacaktır. Özellikle koku emme özelliği diğer kumlara nazaran çok daha fazla olan LindoCat Premium Active Plus Bentonit kedi kumunu kullanmanız da fayda var. Bu yazımızla umarım kediniz için en doğru kum seçimini yapmanızda yararlı olabilmişimdir.

Yorum Yap