Köpeklerde Yaşlılık Belirtileri Nelerdir? Nasıl Olur?

27/01/2019 1 Yorumlar Genel,

 

Köpeklerde Yaşlılık Belirtileri Nelerdir? Nasıl Olur?

 

Yaş günleri genellikle insanlar için önemli günlerdir. 1 seneyi geçirip yeni bir yaşa, yeni bir maceraya atılmak gibi bir heyecanı vardır. Tabi köpek dostlarımız için bu yaş bazen doğumuyla başlıyor bazen de sizin için ona ilk merhaba dediğiniz gün ile başlamak da. Bazen sıcak bir ilan da görüp yanına gider ve ona bir yuva açarız söylenen yaşın üzerine biz ekleyerek hayatımıza devam ederiz. Bazen o minik ufak ellerini tutup onun büyümesini ilk mamasını, ilk parçaladığı oyuncağını vs onların üzerine yaş koyarak devam ederiz. Ve mutlu mesut biriken anıların devamında o an gelir ve bakarsınız onunla yaşlanmışsınız tabi o sizden daha çok…

 

 

Köpeğimiz yaşlandığında yada yaşlandığını düşündüğümüzde onları gözlemleyerek bunu çözebiliriz. Çünkü onlar için yaşlanmak biraz kompleks bir durumdur. Genel olarak 8 yaşında bir köpek yaşlı köpek olarak düşünülür. Herkesin kulaktan duyma “insanın 1 yılı köpeğin 7 yılına denk geliyor” cümlesi aslında gerçeği yansıtmamak da. Bir cins için 8 yaş ciddi bir yıl olsa da başka bir cins için bu gençlik yıllarına nazaran hiçbir kaybı olmadan devam ettiği bir sene olabiliyor. Genel geçer bir teori de küçük ırkların büyük ırklara nazaran daha yavaş yaşlanıyor olmasıdır. Bir kangal cinsi köpek 13 yaşına kadar yaşayabiliyorken bir terrier 17 yaşına kadar yaşayabilir. Tabi bu ömürlerinde genetik özellikleri, yaşadığı ortam, yedikleri, yaptıkları her şey değişkenlik gösteriyor bu sebeple yanınızdaki miniğimize öyle ömür biçmeyin sadece yaşlandığını bilin ve devam edin. Öyle yapın ki aklınızda üzülüp daraldığınız zamanlar değil de kaliteli mutlu zamanlarınız kalsın.

 

     

Öncesi                                                                               Sonrası

 

Yaşlanma belirtileri insanlara benzer özellikler gösterebilmekte. Herkesin ilk aklına gelen şey hareketlilik. Köpekler yaşlandıklarında eski enerjik hallerinden miskin ağır hantal hallere girebiliyor. Önceden sizi tasmasından çekiştirerek dışarı çeken köpek yanınızda sakin sakin yürümeye başlayabilir. Yada çok hareketli bir gününüzde onla oynamak istediğinizde sizi geri çevirip kenara gidip yatabilir. Bu durumda onu zorlamamaya özen gösterin. Tabi burada kendi tecrübelerimden örnek verecek olursam bunun sebebi yaşlılık olup olmadığı kararını düşünüp verin çünkü duygusal olarak başka bir şey yaşıyor da olabiliyor. Bunu söylememin sebebi; Bir dişi golden cinsi köpeğim var ve 9 yaşında normalde büyük ırk ve o yaşlarda bir hantallaşma beklersiniz.  Fakat birde bana sorun her gezmeye çıktığımızda tasmasından beni öyle çekiştiriyor ki sanırsın tasmayı bıraksam uçacak… Yada oyun oynamasını düşünürsek sanki 2 yaşında bir golden gibi tüm araziyi koşarak geziyor geliyor. Aynı şekilde bir Malamut cinsi erkek köpeğimiz daha var 8 yaşında. Fakat o patilerini üstüme koyduğunda 2 sn sonra yorulup indiren. Merdiven çıkarken dili dışarıda “ya hala gelmedik mi” şeklinde arkasına bakan. Sopa yada oyuncağı atıp koşmasını beklediğimde “ ya ne işim olur git sen al” diye oturup bana bakan bir köpek oldu. Yani zamanla cinse ve kişiliğine bağlı olarak hareketlerinde kısıtlama gözlenebilir.

 

 

Tüylerde insanlarınki gibi bir beyazlama – grileşme görülmeye başlayabilir. Özellikle ağız çevresinde göz çerçevesinde renk değişimi görülebilir. Yani köpeğiniz yaşlandıkça ak sakallı dedelere benzeyebiliyor. Tabi bu renk değişimi sadece kafada değil sırt ve ayaklarda da olabilir. Bunun yanında deride sertleşme ve bazı bölgelerde tüy dökülmesi gözlemlenebilir. Döküntü sebebi vücudun doğal neminin yaşlandıkça kaybedildiği içindir. Bazılarında o parlak canlı renkler yerine mat katı bir kürk gelebiliyor. Bu durum genellikle köpekler için en ayırt edici yaşlanma belirtisidir. En çok ruhsal olarak etkileyen durum ise size bakan o mutlu gözlerdeki siyahlık yavaş yavaş beyazlamaya yani katarakt olmaya doğru gidebilir. Görme azalması yada kaybı yaşayabiliyorlar. Zamanla seçemedikleri objeler için korkak yada saldırgan tavır sergileyebilirler bu durumda sesinizle onu sakinleştirebilirsiniz.

 

 

 Bahsettiğim durumlar haricinde fark edilmesi güç olan bazı durumlar da yaşlanma belirtisi olarak karşımıza çıkıyor. Köpekler yaşlandıklarında yön duyguları ve algıları azalmakta. Bu durumda köpeğinizin bu kafa karışıklığını önlemek için onların alışagelmiş hayatlarını değiştirmeyip hatta belli bir düzen içerisinde devam etmesini sağlayın. Mama saatleri, Eşyaların yerleri, Dışarıdan içeri gelirken tercih ettiğiniz yol gibi şeyleri değiştirmeden aynı düzende uygulamanızda fayda var.  Bir gün eve geldiğinizde hiç eve tuvaletini yapmayan köpeğiniz odanın ortasında bir tuvalet izi ile sizi karşılayabilir. Köpeğinizin yaşı ilerlediyse ve duygusal bir sorunu yoksa bunun sebebi yaşlılıktır. Çünkü köpeklerin idrar kasları yaşlandıkça güçlerini yitirir ve kaçırmalar başlar. Eskisi gibi uzun süre tuvaletlerini bekletemezler. Bu durum değişmiyorsa sebebi yaşlılıktır ve artık köpeklerimiz için eve tuvalet alanı belirleyin sıkıştığında oraya yapabileceğini göstermeniz gerekiyor yada bahçeli bir eve taşınma fikri sizi bekliyor olabilir.

 

     

Öncesi                                                                               Sonrası       

 

Yiyecek olarak köpeklerimiz yaşlandığında eski hareketlerini kaybetseler de aynı iştahla yemeye devam edeceklerdir. Bu durumda az hareket çok yemek hoş geldin obezite durumu yaşanabilir. Köpeğin aşırı kilo almaması için yemek ölçülerini düşürebilirsiniz yada yaşlı köpek mamalarını tercih edebilirsiniz. Köpeklerimiz için önerilen mamalarda artık her çeşit düşünüldüğü gibi yaşlı köpek mamaları da üretilmekte. Bu tarz mama seçme değişimi köpeklerimiz için önemli bir karardır. Çünkü onları sevdiği rutinden ayırmamak isterken metabolizma olarak onları zorlayabileceğimizi unutmayalım. Bu tercihi yaparken mama üzerinde “Senior” yada “Yaşlı” ibaresini görerek ayırt edebiliriz.

 

 

Yıllar istesek de istemesek de geçiyor ve bu yılların köpeğinizle yaşadığınız anıların önüne geçemeyeceğine eminim. Dediğim gibi onlara bir ömür biçip hem onu hem de kendinizi üzmeyin şu an yanınızda olan köpeğinizde verdiğiniz sevginizden başka hiçbir şey düşünmeyin. Bugünü bu anı yaşayın ve asla unutmayın. Siz onların dünyasısınız. Onlar sizinle beraber mutlu onlar sizinle beraber ayakta ve sizinle beraber bir aile…

1 Yorumlar

Özlem:
27/12/2019, 09:16:55 PM
Yanıtla

Merhaba, yolda yürürken tüyleri çok dökülmüş ve aşırı zor yürüyen sahipli bi köpek gördüm ayrıca çokta zayıftı, köpeğin nesi var dediğimde 18 yaşında artık çok yaşlı dedi bu yüzden tüyleri dökülüyor ve yavaş baya dedi orasını anladım ama göğüsü de baya sarkmıştı aşırı aşağıdaydı. Yaşlı olsa da emzirmiyorsa memesinin öyle olması normal mi? Sorduğum da pek cevap vermedi sahibinde yaşlı bi amcaydı..

Yorum Yap