Köpekler Rüya Görür mü?

31/01/2019 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

 

Köpekler Rüya Görür mü?

 

Minik dostlarımız oyun gezi ve çeşitli etkinliklerden sonra bir köşeye çekilir ve uyku âlemine dalarlar. O an onları öyle görünce hepimizin aklından geçmiştir. Acaba rüya görüyorlar mı? Çünkü birçok kişi şahit olmuştur köpekler uyurken ayaklarını kıpırdatır, bıyıklarını oynatır, kuyruk sallar ve hatta havlayanlar bile olmuştur.

 

 

 Yapılan uyku incelemelerinde köpeklerinde insanlarla aynı rem değerleri olduğu görülmüş. Yani buradan yola çıkarak köpeklerinde rüya gördüğünü söyleyebiliriz. Rem uykunun bir evresi olup paradoksal uyku olarak adlandırılır. Bu evrede uyku halinde kaslar gevşek olmasına karşın beyin frekansları ve göz yuvarı hareketliliği aynı uyanık olunan değerlere denk gelmektedir. Ek olarak öğrendiğim garip bir bilgi ise çoğu canlının benzer rem değerlerine sahip olmasına karşın yunus balıklarında bu durumun farklı olduğu ve hiç rüya görmedikleriydi.

 

 

Peki, köpekler rüyalarında ne görür? İşte orası günümüz çağında bir muamma. Çeşitli cihazlarla belli beyin frekanslarını kaydedip bunları rüya görmek bayılmak şoka girmek gibi yorumlasak da şekle sokup şudur demek mümkün değil. Bunla ilgili fikir yürütebiliriz ve Yanılacağımızı da düşünmüyorum. Yani şöyle ki birçok kişi rüyaların akılda kalan anı parçalarının beyinde yorumlanması şeklinde söyler. Ya da aşırı duygularımızın dışavurumu diyebiliriz. Peki, köpekler duygusal olarak aşırı mı? Kesinlikle evet. Heyecanlarını sinirlerini, mutluluklarını, üzüntülerini doruklarda yaşıyorlar. Yani günlük yaşantıları, sizin onu mutlu ettiğiniz anları, Bir kediyi kovalama anını görüyordur muhtemelen ya da daha da eskileri... Çünkü rüya anı ise köpeklerin muhteşem hafızaları vardır. Bizleri nesneleri kokuya dayalı kaydederler ve muhtemelen onun rüyasında bir koku olarak şekilleneceğiz…

 

 

Köpeklerinizin uyurken çıkardığı seslere değinmeden de geçemeyeceğim. Horlama yani; çok nadir de olsa horlama durumu yaşanan köpekler vardır. Bunun sebebi onun genetik şeklinden kaynaklanmaktadır. Örneğin basık burunlu küçük köpek cinslerinde horlama durumu daha sık rastlanır. Burun yapıları küçük ve dar delikli olduklarından nefes almak için ağızlarını kullanırlar bu durumda horlama kaçınılmaz oluyor. Boğazda biriken yapışkan balgam da buna sebep olabilir. Hiç böyle bir şey yokken bir anda Horlama durumu olması fark edilmeyen soğuk algınlığının habercisi olabilir ve müdahale etmeniz gerekir.

 

 

Patili dostlarımızın bir ömür mutlu huzurlu rüyalar görmesi dileğiyle onlara tatlı rüyalar... :)

 

Yorum Yap