Sokakta Yaşayan Kediler

03/02/2019 0 Yorumlar Genel,

 

Sokakta Yaşayan Kediler

 

Toplumumuzda derin bir etki bırakan muhteşem canlılar kediler… Tabi bu kadar güzel ve ilgi çekici olsalar da doğanın bir parçası onlar. Ve zamanla doğa yerini taş duvarlar ve sokaklara bırakınca onların yaşam alanı sokaklar olmak zorunda kaldı. Yani adlandırılması ne yazık ki “sokak kedileri” olsa da onlar sokak da yaşamaya mecbur bırakılmış kediler. Gün geçtikçe bu konu daha da dikkat çekiyor. Eski Türk filmlerinde bile gördüğümüz bakkalın kasabın önündeki kediler artık Cafe vs gibi yerlerde ve neredeyse tüm sokaklarda görülmek de.

 

 

Yavruluk dönemlerinde kuytu bir köşede hayata merhaba derler ve ilk öğrendikleri hayatları boyunca belki de onları ciddi sorunlardan koruyacak olan güvensizlik ve “kaç” içgüdüsü. Çünkü bir çocuğun elinde oyuncak gibi bir yere kadar taşınıp orada annesizlikten uzak kalma riskini yaşamamaları için ya da onlara zarar verecek başka durumlardan kaçmak için bu güvensizlik içgüdüsü onlar için hayati önem taşımakta.  Zamanla büyüyüp gençlik dönemlerine geldiklerinde annesinden bağımsız yaşamayı öğreniyorlar tabi onların yaşantısında artık avlanmak olmadığı için. Cafe, kasap vs gibi gıda perakendecilerinin çöpleri ya da şanslılarsa Sokaktaki abi ve ablalarının bıraktığı yemekleri bulmaya çabalıyorlar. İnsanları güvenli ya da güvensiz olarak ayırıyorlar.

 

 

Aslında birçok doğru sandığımız yanlış var onlarla ilgili. Sokak kedileri bazı insanlar için saldırgan birer hayvan olarak görülüyor. Bu tamamen yanlıştır. Kediler kendilerine zarar gelmediği müddetçe kimseye saldırmazlar. Yani dışarıya karşı gayet ilgisizlerdir saldırganlık konusunda. Hani bu direk gördüğünüz her kediye yaklaşıp sevebilirsiniz demek değildir. Bazı kediler başta bahsettiğim güven ve koruma içgüdüsü ile insanlara tepki verebilirler etkileşime girilmeye çalışıldığında. Yani elinizi uzattığınızda sizi tırmalaya da bilirler. Öncelikle güvenmelerini sağlamalısınız. Benim tanımadığım kedilerle ilgili şöyle bir taktiğim var; işaret parmağımı burnuna doğru yaklaştırır beni koklamasını sağlarım eğer ki koklama evresine gelene kadar elinizi yaklaştırıyorsa ilk etap tamamlandı daha sonra sizi koklarlar eğer beğenmez ve hala sizi güvenli görmezlerse geri döner giderler ya da geri yatarlar. Ama sizi kabul ederlerse yanaklarını parmağınıza sürtüp sizin onu sevmenize izin verirler. Fakat siz yine çok mıncırmadan sevmeye dikkat edin... Diğer Yanlış bilinen doğru sandığımız olay ise onların aç kalmadıkları bir şekilde yemek buldukları inancı. Aslında kediler açlıktan ölebilmekte, şehirde bile. Çöplerde her zaman yiyecek şeyler bulamıyorlar zaten kuş avlarlar diye düşünülüyor ama hem kuş popülâsyonu onların avlanabileceği kadar sık değil ve av anneden çocuğa aktarılmış yeteneklerle gelişir. Sokakta büyümüş bir kedi bu yeteneklere doğuştan içgüdüsel sahiptir ama tecrübeleri olmadığından defalarca başarısız kalırlar yani yine aç kalırlar. Onlar kendi başlarının çaresine bir noktaya kadar bakabilirler ama bu kadar imkânsızlıkların olduğu zamanlarda bizlerin desteği onların yaşamlarını kurtarır. Yani sokaklara bıraktığınız bir yemek artığı yada bir kap mama onun o gününü kurtarır. Hayatı için süreklilik esastır yani mümkün olduğunca beslemek için artıklarınızı ayırıp kenara koyun. Tabi bu durumda çevre sağlığı açısından öyle alelade yerlere koyup da başka bir soruna yol açmayalım. 5 litrelik su pet şişesiyle daha derli toplu bir besleme alanı yaratabilirsiniz.

 

 

Diğer doğru bilinen yanlışsa onlardan bit bulaşacağıdır. Bu da yanlıştır. Kedilerde bit olmaz başka dış parazitleri vardır mesela pire gibi. Pirelerde bir sevmeyle insana geçmez. Kedilerdeki pireler sık ve kediler gibi kolayca yerleşebilecekleri tüyler arasına yerleşirler. Yani kedilerden bir şey geçmesi söz konusu değildir. Elinizde imkânınız ve bunu yapmak için bir çabanız varsa ense damlasıyla ya da spreyle bunu çözebilirsiniz. En azından tüm kedileri olmasa da kendi sokağınızdaki 1 kediyi bundan kurtarabilirsiniz. Zamanında kediler ve pirelerle ilgili apartmanımın giriş katındaki komşularımla baya tartışmıştım. 6 kedi için veteriner çağırdım komşumla beraber kontrollerini yaptık evindeki zıplayan şeylerin kedilerde olan pire olmadığı başka bir şey olduğu açığa çıktı tabi ben yine etrafın şikâyetini uzatmaması için apartman bahçesini ve çevreyi ilaçlatmıştım. Özellikle yazın bu konuda dikkatli olmalısınız.

 

 

Son zamanlarda toplu besleme ve Kedi evleri konusunda belediyelerde insanların talepleri üzerine kedi ve köpekler için çaba sarf etmek de. Bu konuda mucizeler yaratan belediyeler de var fakat her yerde durum bu değildir. Ayrıca seyyar veteriner araçları ya da ambulanslar hizmeti de sunmaya başladılar. Fakat bu konuda biraz dikkat etmeniz lazım. İstemeden bir kedinin sonu da olabilirsiniz. Bu konuda iyice araştırma yapın.

 

 

     

 

Minik dostlarımız sessiz olarak da olsa bizden yardım istediğini unutmayın onları ihmal etmeyelim. Sandığımız gibi rahat değiller ve hiçbir şey veremiyorsanız da sevginizi verin. Yeri geldiğinde onların çektiği acılara seyirci değil koruyucu olun. Gözleri çeşitli sebeplerden kapanmış özellikle yavru kediler zamanla gözlerindeki çapaklar açılmayıp iltihap kaparak kör olabiliyor. Bunu sadece ve sadece Genta gibi bir göz damlasıyla (eczanelerden alabilirsiniz) yani 3 tl lik bir masraf ve günde 2 dk onun gözüne damlatıp peçeteyle silerek çözebilirsiniz. Onlara hem hayatını hemde gözlerini bağışlamak çok kolay. Şimdiden yapan ve yapmak için adım atan herkese çok teşekkürler.

Yorum Yap