Muhabbet Kuşu Bir Papağan Türü Mü?

07/02/2019 1 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

 

 

Muhabbet Kuşu bir Papağan türü mü?

 

 

Adını ilk öğrendiğimde garip gelen hemen hemen her yerde karşımıza çıkabilen kafesteki o güzel sesli canlardan biri... Muhabbet kuşları. Adının garip gelmesi de “muhabbet mi ediyormuş?” sorusundan dolayı. 90 larda Türkiye de gerçeklen çok fazla yaygın olan bir evcil hayvan türü oldu. Evlerden ayrı ayrı bazen cırtlak bazen sakin gelen o seslerin sahipleri.  Mavi, Yeşil, Sarı, Beyaz bir renk cümbüşü gibi canlılar. Tabi isimlerini hak ediyorlar da çok iyi bir konuşmacı olmasallarda çok güzel dertleşirler sırdaş olurlar. Ve adeta sizi anlarlar. 

 

 

Muhabbet kuşlarının ana vatanı Avusturalyadır. Halen yeşil alanlarında ve orman içlerinde sürüler halinde yaşayan muhabbet kuşları görebilirsiniz. Vahşi doğada aynı diğer sürü kuşlar gibi birbirlerine üstünlük kurmak, eş bulmak ve yuva alanı elde etmek için rakipleriyle dövüşürler. Bu durum biri kaçana ya da düşene kadar devam eder. Yine kendi doğasında bu kuşlar çeşitli böcek ve bulabildikleri meyvelerle beslenirler. 1900’lü yıllarda cennet papağanıyla birlikte evcilleştirilmeye çalıştırıldılar ve başarılı oldular. Muhabbet kuşları bir papağan cinsidir. Ataları gibi taklit yetenekleri vardır ve insanlar için de en çok tercih edilen durum da budur. İnsanlarla vakit geçirerek onların söylediği kelimeleri ezberleyip kendi ötüş şekillerine göre kombine ederek tekrarlarlar. Bir erkek muhabbet kuşunun 100 kelimeye kadar öğrenip taklit ettiği söylenmek de.  Zaman geçtikçe yetiştiriciler bu kuşları çeşitli çiftleştirme yöntemleri ile genlerini değiştirerek farklı renklerde, çeşitlerde muhabbet kuşları elde ettiler. Şu anda bu 100 den fazla türü bulunmakta.

 

 

Bu kuşların ömrü her ne kadar beslenme şekli ve ilgilenilmesine bağlı olsa da 20 sene olarak kabul edilir. Yaşları kesin olarak bilinemez ama yavru genç yaşlı ayrımı yapılabilir. Yaşlandıkça göz irisleri belli olur. Yavruların gözleri simsiyahtır. Gençlerin gözlerinin çevresinde beyaz iris görünür. Yaşlıların ise göz bebekleri gençlere göre daha küçük ve beyaz halka daha belirgindir. Eş seçiminde bilindiği gibi çok eşli değil tek eşlilerdir. Her yan yana gelen muhabbet kuşu çift olamıyor. Onların eş seçtiklerini birbirlerini kaşıdıklarında ya da ağızlarına mama kustuklarında anlayabilirsiniz. Çift olan muhabbet kuşları eşlerine sizin de fark edeceğiniz şekilde kur yaparlar ya çok sesli yanlarında öterler, ya kafalarını sallayarak onlara dokunup kaçarlar. Onlara dokunduklarında göz bebekleri küçücük olur ki bu onların en heyecanlı olduğu anları gösterir. Ve hata bu oyunları oyuncaklara hatta size bile yapabilirler. Muhabbet kuşunuz elinize yemeğini bırakıyorsa bu size hediye verme düşüncesinden kaynaklanır onun saygısını ve sevgisini kesinlikle kazanmış olduğunu gösterir. Muhabbet kuşları yumurta yaptıktan sonra 20 gün süreyle kuluçkaya yatar. Fakat her yumurtasını aynı gün yapmadığı için son yumurta çatlayana ya da kuş vazgeçene kadar yumurtaların üzerinde yatmaya devam eder. Bu süreç ile ilgili gördüğüm bir olayı da anlatmadan geçemeyeceğim. Arkadaşım muhabbet kuşlarından biri melek olunca diğeri yalnız kaldığı için ve dışarıdan da mutsuzluğu görüldüğü için yanına bir karşı cins kuş daha getirmek istemiş. Kafese diğer kuşla beraber koymuş ve en çok yakınlaştığını eve getirmiş. Mavi gagası da mavi güzel bir kuşla gelmişler yani. Muhabbet kuşlarında erkek dişi ayrımı genelde gagalarının üstündeki burun deliklerinin rengi ile anlaşılır turuncu ya da sarıysa dişi. Mor ya da mavi ise erkek. Velhasıl zaman geçmiş bunlar birbirlerini kaşıyor demiş bunlara bir yuvalık koyalım. Koyduktan sonra içine de talaş koyduktan sora beklemiş beklemiş hala çift olmamışlar. Aklına kızıştırıcı yem koymak gelmiş her Anne gibi torun istediğinden herhalde. Biraz zaman sonra yuvada 3 tane yumurta görmüş. Fakat bir gariplik var. Erkek olan kuluçkada dişi olan ise dışarıda ve kendi halinde takılıyor. Onlara gidip durumu görünce çok şaşırmıştım. Çünkü kuşların ikisi de dişiydi. Yani erkek gibi görünenin gagası genetik bir durumdan kaynaklı renk değiştirmiş ve erkek gibi duruyordu. E tabi yumurtalardan döllenmediği için yavru çıkmadı ve buradan şunu da anlamış olduk. Dişiler erkekle çiftleşmeden de yumurtlayabiliyorlar ama boş çıkıyor. Tabi yumurtalar boş çıktı kuluçkadaki anne yumurtaları strese girip kırdı ve ortalık kıyamet kavga etmeye başlamışlar.

 

 

Çok duygusal hayvanlardır ve duygu değişimleri neredeyse anlıktır. Çok sinir oldukları ve küstükleri zamanlarda hiçbişey yapmaz tüylerini kabartır ve kendi kendilerine kısık sesle söylenip dururlar. Hiçbir çağrınıza tepki vermezler. Mutlu olduklarında tünekle sağa sola hareket eder oynarlar ve kafes demirine ya da seçtikleri herhangi bir yere gagalarını değdirip göz bebeklerini küçültürler. Korktuklarında gözlerini kocaman açarlar ve tüylerini kendilerine tamamen yapıştırır ve küçük görünürler. Vahşi doğadaki kardeşleri bu hareketi karşısındaki kuştan küçük görünüp ona karşı tehtid olmadığını göstermesinin bir şeklidir. Ayrıca sıcakladıklarında da aynı şekilde tüylerini kendilerine yapıştırıp ağızlarını açarak vücutlarını soğutmaya çalışırlar bezende kanat çırparlar hava akımı yaratırlar. Üşüdüklerinde ya da hasta olduklarında bu durum tam tersidir. Tüylerini kabartarak soğuk havayı tüyleri arasına girene kadar yumuşatır ve bu şekilde soğuktan korunmaya çalışırlar.

 

 

Her şeyden önemlisi girdikleri evin neşesi olurlar hatta bazen yeter denecek kadar neşesi olabiliyorlar. Onların bambaşka bir dünyası olduğu için çoğu zaman o susmaz minik afacanların kafeslerinin üzerine bez örterek susmalarını sağlamışızdır.  Karanlıkta kendilerini korumaya alıp ses çıkarmazlar ve uyuyup gündüz olmasını beklerler çünkü. Tabi bu arada acıkırlarsa karanlık falan fark etmez inip yemlerini yerler. Yem seçimi olarak günümüzde birçok yem çeşidi satılmakta doğalarında yedikleri yemişleri ve tohumları veya alternatifleri olmasa da onlar için besleyici ve özel yapılan yemlerde mevcut. Bazen yemeğinize bile sulanabilirler, et ya da et ürünü şeylere de ilgi gösterebilirler. Gaga Taşı dahi var Kalamar (mürekkep balığı) kemiğinden yapılan gaga taşları genelde tercih edilmekte ama alternatif olarak Kalsiyum taşı da tercih edilmekte bu ürünler onların gaga yapılarını korumaları ve güçlendirmeleri için önemlidir. Biz onlara ne kadar çok sevgimizi ve ilgimizi verirsek onlarda o kadar mutlu ve size bağlı olacaklardır.

1 Yorumlar

Hakan Yalçın:
13/05/2019, 03:58:33 PM
Yanıtla

O 2 sevda ve mavi kuş benim birden çaldınız resmimi

Yorum Yap