İguanalar Evcilleştirilir mi? Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

14/02/2019 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

 

İguanalar Evcilleştirilir mi ? Hakkında Bilinmesi Gerekenler ?

 

İguanalar Amerika kıtasında yaşayan bir kertenkele türüdür. Tropikal iklimlerde yaşar derileri pullu ve gözleri birbirinden bağımsız hareket eder. Sırtlarında dikenli bir şerit vardır. Şeklinde özetleyebiliriz fakat bu canlılar bu tanımadan çok daha fazlasıdır. Türkiye’de son zamanlarda evcil hayvan statüsüne bile girmiştir ne alakaysa. Yılan, fare vs gibi alışagelmemiş bir alternatif oldular. Peki, neden memleketinden bu kadar uzakta ve doğal ortamında yaşayamayacak bir coğrafyada evcil hayvan oldular, ne yerler, nasıl bakılırlar bir bakalım.

 

 

 

Yeşil iguanalar olarak ele alalım. İsmi sizi yanıltmasın bu türün yüzlerce renk çeşidi vardır. Her zaman söylerim bakımına bağlı olarak yaşam süresi değişir fakat 20 yıl ortalama olarak kabul edilir. Boyları 2 metreye ulaşabilmekte ve korkulmaması gereken bir hayvandır. Çünkü sizler için herhangi bir tehlike içermiyor tamamen ot oburdur. Bunun yanında tam manasıyla sabır timsalidirler. Bu kadar hareketsiz durup insanları o ayrı ayrı oynayan gözleriyle cins cins keser. Yavruluklarından gençlik dönemine kadar sizin emeğinize bağlı olarak evcilleşebilirler. Bunun için 2 senesini harcayan bile vardır. Öyle kolay hayvanlar değildir. Özeniyorsanız kesinlikle uzak durun olay göründüğü gibi değil. İguanalar evcilleştirilmediği zaman ya da sinirlendikleri zaman saldırabiliyor. Tabi bu korku filmi gibi üzerinize zıplayarak değil. Önce gözleriyle pis pis bakar boynunun altını hafifçe şişirir ve kırbaç gibi bir kuyruk darbesi vurur muhtemelen fena can yakar. Çene kuvvetleri azdır bu savunma mekanizmaları kuyruk darbeleridir. Doğal ortamlarında diğer kullandıkları savunma ise hareketsiz kalmalarıdır. Ciddi ciddi koyduğunuz yerde saatlerce kalabilir ve yavaş hareket ederler genellikle.

 

 

Türkiye’de bir iguana bakacaksınız korkulu rüyanız kış ve soğuk olacaktır. Çünkü tropikal bir ortama elverişli bir canlıya sahipsiniz. Vücut ısılarını korumak için kalorifer peteği in yanına koymak yetmez. Isıtıcı taş almalısınız. Bu durum sadece ısınmayla alakalı değildir. Bu ot obur canımız bol bol yeşillik yer. Marul, roka, tere, hindiba, yenidünya, dut yaprağı vs bitkilerle beslenir. Ve göbeklerini o taşa koymadan sindirmeye çalışırlar ciddi hazımsızlık çekerler. Tabi taşın kalitesi de önemli kızarabiliyorlar çünkü. Bittimi tabii ki hayır, bunların UV ışığa ihtiyacı var yoksa kemikleri gelişmiyor. Gündüz için ayrı gece için ayrı UV lambası kullanmalısınız. Tabi nem olayını atlamamak lazım bu canlar nemsiz ortamda da yaşayamaz. Göğsüne spreyle su sıkmanız gerekmekte. Kafesine su bırakın ama çok büyük bir kaba değil. İguanalar banyo yaparken işerler su kaplarına da aynı şeyi yapabilirler. Ayrıca tuvalet için ince kedi kumunu da bir kenara koyalım ve sanırım dikkat edileceklerin yarısı bitti.

 

 

 Eğer evde hareketsiz punk görünüşlü bir hayvan istiyorsanız. 20 sene yaşıyor diyorum. 1.5 metre kuyruktan başa diyorum ki bu kuyruk kertenkele gibi kopunca yeniden sancılı bir süreçle çıkıyor. UV ışığı ve sürekli sıcak ortam diyorum elektrik kesildi kabul etmezler iyi düşünün. Omzuma alayım cafelerde patates yediririm diye bitmiyor olay diyorum.

 

Yorum Yap