Hamsterlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler…

19/02/2019 0 Yorumlar Genel,

 

Hamsterlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler…

 

Birçoğumuzun gözünde hala diğer benzerleriyle aynı gördüğümüz bir hayvan var ki aralarındaki fark ve türleri bakımından gerçekten ayırmak gereklidir diye düşünüyorum... Hamsterlar... Birçoğunuz ıyy fare işte dediğini duyar gibiyim ama aslında olay o kadar basit değil. Hamsterlar kemirgen kategorisine giriyor fakat fare değiller. Farelere nazaran hem daha temiz hem de daha farklı yapıdalar. Ufak tefek örnekler verecek olursak farelerin upuzun bir kuyrukları vardır. Hamsterların kuyrukları daha küt dür küçüktür. Fareler kendilerini temizlemezler ama Hamsterlar hemen her gün kendilerini temizlerler. Dillerinde kedilerinkine benzer antiseptik bir madde vardır. Uzanabildikleri yerleri yalayarak uzanamadıklarını da ellerini yalayıp sürerek temizlerler.  En çok şaşıracağınız durum ki beni şaşırttı fareler peynir severken hamsterlar peynir yediklerinde ciddi mide problemleri yaşamaktadır. Hamsterların sincap gibi keseleri vardır yiyeceği şeyi ağzında tutup saklarlar. Farelerde bu yoktur.

 

 

Bu küçük canavarların geçmişi ve bu günlere nasıl gelip de ev hayvanı oldu diye düşünürseniz. Hamsterlar 1839 yılında keşfedilmiş ve İlk hamster Suriye’de bulunmuştur. Bilinen üzere hamsterlar vahşi doğada zaten yaşayan kemirgenlerken 1930 yılında evcil hayvan statüsünde evcilleştirilmiş ve her evcilleştirilmeye çalışılan ufak canlı gibi genleri ile oynanmaya başlanmıştır. Daha sakin daha sevecen daha farklı renkli derken şu anki duruma gelmişlerdir. 3 ana tip hamster tipi vardır. Suriye Hamsteri; Altın renkli olup diğerlerine nazaran biraz daha iridir.  Gonzales Hamsteri: Warner Bross çizgi filmi olan speedy gonzalesden esinlenmiş ya da tam tersi fakat bu türlerin çok hızlı ve atik oldukları tartışılmaz. Roborovski Hamsteri: Gonzales hamsteri gibi küçüktür ve diğerlerine göre daha tüylüdür.  Bu 3 türünde ortalama yaşam süresi 2 – 2,5 yıl kadardır yani onunla çok daha fazla vakit geçirmeniz onun kısa ömrü için daha iyi olacaktır. 

 

 

Hamsterlarda yiyecek konusunda bazı dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Hamsterlar keseli hayvanlardır bu sebeple çabuk bozulabilecek bir yiyecek verirseniz onu çok az yiyebileceği kadar verin çünkü bu küçük yaramazlar yemek saklar keselerinde ve bozulunca yediklerinde bu onun için çok acı verici bir durum olabilir. Yiyecek olarak tahmin ettiğiniz gibi fındık fıstık leblebi ve iç cevizi severek yerler bunun yanında ıspanak salatalık havuç mısır taze fasulye ayrıca haşlanmış patateste yerler.

 

 

Temizlik konusunda hamsterlar yıkanmaz. Yani aslında çok riskli bir durum olduğu için yıkamamayı tercih edebilirsiniz. Hamsterlar çok hassas canlılardır yıkandıkları zaman hasta olup ölebiliyorlar hemen. Zaten hali hazırda dilleriyle kendilerini gayet güzel biçimde temizledikleri için bu konuda endişe etmenize gerek yok. Hamster besleyen ya da beslemeyi düşünen biriyseniz hamster kafesinin altına talaş koyarlar. Bu talaşın temizliği hayvanın temizliğinden daha önemlidir. Hamster talaşı 7-8 günde bir değiştirilmelidir. Bu ürünün petshoplarda da satılmaktadır. Eskiden bu tip bir ürün için marangozlara ricada bulunuyorduk.

 

 

Bu kadar detay ve bilgiden sonra söyleyeceğim şudur ki. Bu canlılarda her canlı gibi sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyar. Hasta ya da yorgun olmadıkça ele alınmaktan hoşlanmazlar ama uzaktan da olsa sevginizi görmek ister hatta muhabbet bile dinler yani. Birçok canlıda olduğu gibi Hamsterlarında albinoları mevcuttur. Albino hamsterin diğer kar beyaz hamsterlardan ayıran en önemli özelliği kırmızı gözlerdir. Ne kadar pofidik ve sevecen görülse de albino hamsterlar 1 sene yaşarlar. Yani zaten ömrü kısa olan bu canlılarla aynı ortamı paylaşıyorsanız onlara verebileceğiniz en güzel şey ilginizdir.

Yorum Yap