KEDİLERİN TÜYLERİ NEDEN DÖKÜLÜR?

16/04/2018 1 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

KEDİLERİN TÜYLERİ NEDEN DÖKÜLÜR?

 

Minik patilerin tüy dökmeleri hepimizin bildiğinin aksine normal bir durumdur. Dökülmenin miktarı ve yoğunluğunu maksimumdan minimuma indirmek tabii ki biz pati sahiplerinin elinde. Bu durum bir çok sebepten ortaya çıkıyor olabilir; Hastalık, stresli yaşam, kıskançlık, mevsim geçişleri, regl dönemleri, yaşadığı çevre, B vitamini eksikliği, iç parazit tedavilerinin uygulanmaması ve en önemli konu Yanlış beslenme olabilir.

 

Dökülmeleri en düşük seviyeye indirmek için yapılması gereken tavsiyeler;

 

-Veteriner hekim kontrollerinin aksatılmaması baş tavsiyemizdir.

 

-Tüylerin dökülmesi yoğun ve akma şeklinde ise en kısa sürede veteriner hekime götürülmesi ve tedaviye başlanması gerekir.

 

-Minik patiler biz insanlardan daha duygusal ve kırılgandır istemedikleri durumlarla karşılaştıklarında ve buna engel olamadıklarında strese girerler ve buna vücut tepkisi olarak tüylerin dökülmesinde artış görülür. Strese girebilecekleri durumlarda (evde bulunan başka hayvanlar, beslenmede gecikmeler, aile bireylerinin davranışları, ortam değişiklikleri, uzun süre yalnız kalmaları gibi) öncelikle stres kaynağını tespit edip emin olduktan sonra bu durum ortadan kaldırılmalıdır.

 

-Dostunuz mest olurken sizin de fazla tüylerden kurtulduğunuz bir yöntem; TARAMAK büyük ölçüde tüy dökülmelerini azaltacaktır. Taranmayan tüylerin içinde toz, kir gibi istenmeyen maddeler birikir ve tüylerin zayıflamasına güçsüz kalmasına sebep olarak tüylerin dökülmesini kolaylaştırır. Belirli aralıklarla taranan tüyler daha kuvvetli temiz ve parlak görünüme sahip olacaktır.

 

-B vitamini takviyesi (Veteriner hekim danışmanlığında) tüy dökümünü azaltmanın bilindik yöntemlerindendir.

 

-Yapılmaması gereken çok önemli bir husus da minik patilerin tıraş edilmesidir. Tıraş edilmesi ciddi derecede cilt hastalıklarının yanında psikolojik çöküntüye sebep olacaktır.

 

-Gereken ilgiyi dostunuzdan esirgemeyin onunda tüm insanlar gibi başının okşanmasına sevilmeye ve ilgi görmeye ihtiyacı var.

 

-Yapılması gereken en önemli husus doğru, ölçülü ve sağlıklı beslenmedir. Tüm canlıların sağlıklı olmasının yolu doğru beslenmekten geçer. Çok miktarda verilen mama vücudun ihtiyacından fazla olanı almasına ve sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Biz insanlar biliriz ki acıktığımızda yemek istediğimiz şey temiz, güvenilir, sağlıklı ve tadı güzel olmalıdır bunun için saatlerce güzel yemek yapmak için uğraşırız bu durum minik patiler için de geçerlidir onlar da bizim istediğimiz gibi yedikleri yemeğin temiz, güzel ve sağlıklı olmasını ister bu konuda şanslıyız ki saatlerce uğraşmamıza gerek yok tavsiyem kendi dostumda da uzun süredir kullandığım Profine Derma Doğal Somonlu Yetişkin Kedi Maması dır.

1 Yorumlar

Cenk Uslu:
12/05/2018, 01:56:08 AM
Yanıtla

Mamanin hediyesinin de hediyesi varmış süper bişey oldu ne güzel insanlarsınız

Yorum Yap