Köpek kıyafetleri ve Aksesuarları

25/02/2019 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

 

Köpek kıyafetleri ve Aksesuarları

 

Günümüzde bir çok kişinin çeşitli taraflarla kendini haklı gördüğü bir konuya değinmek istedim... Köpek kıyafetleri. Hayvan severler bu konuda keskin bir şekilde ikiye ayrılmış durumda. Fakat söz konusu hayvan severler olunca bu iki tarafında gözden kaçırılmaması gereken haklı yönleri var her zamanki gibi. İnsanlarda kıyafet ve moda kavramı çok eskilere dayansa da köpeklerimiz için bu çok yeni bir olaydır. Tabi bunu köpeklerle sınırlarsak yanlış yapmış oluruz. Kedi, tavşan ve hatta hamsterlar gibi canlılarda da kıyafet giydirme söz konusudur.

 

 

Kıyafetin köpekler için gereksiz olduğuna dikkat çeken kesimin savunduğu şey; onlar zaten kendi kürkleri ve doğdukları haller ile çok güzeller ve insan doğasıyla bunu biblo tarzında şekilden şekle sokmak onlara haksızlık oluyor diye savunmasıdır. Bu konu genelleme yapınca haklı olduğu görülebilir ama Kıyafet giydirmeyi tercih eden ve savunan kesim ise bu haklılıklarında bir yere kadar diyor. Öncelikle neden insanlar bu tercihi yapıyorlar onu sorgulamak doğru olacaktır.

 

 

Doğada tüm hayvanlar yaşadığı ortama ayak uydurabilecek şekilde büyürler şekillenirler. Fakat söz konusu doğa değilde sürekli yerleri değiştirilen cins köpekler olunca bu durum ciddi anlamda değişiyor. Bazı durumlarda köpeklerimiz kışın soğuğunda dışarı t-shirt ile çıkmış insanlar gibi oluyorlar. Ne de olsa köpek kürkleri onları korur mantığı her zaman ne yazık ki işe yaramıyor. Küçük ırklardan Pincher’i ele alalım. Bu ufaklık zaten normal ortamlarda bile üşürken birde soğuk havaları düşünün insanın kundaklayıp gezdiresi gelmiyor değil. Küçük ırkların geneli bu konuda gerçekten savunmasız. Sadece küçük ırk olmasına gerek yok çeşitli sebeplerle tüyleri kısaltılmış köpeklerde aynı şekilde kıyafete ihtiyaç duyuyor çünkü alışık olduğu sıcaklık dengesini sağlayamıyorlar. Bir de ırk ve tüy konusu haricinde sürekli evde büyümüş olan köpekler söz konusu. Bu tarz büyüyen canlar dışarının soğuğuna kürkleri olsa da dayanamayıp hastalanabiliyorlar çünkü vücut dengeleri sadece ev ortamına alışıp ona göre şekilleniyor. Bu kıyafet konusunda olay sadece soğuk değil birazda işin duygusal kısmı var. Birçok insan çocuğu ile aynı kıyafetleri ya da kendi tarzını yansıtan kıyafetleri çocuğuna giydirip gezdirmek ister. Bu bir paylaşımdır ve duygusal bir bağdır. Aşırıya ve eziyete kaçmadığı müddetçe de çok sevimli durmakta. Tabi kıyafet konusunda bazı dikkat edilmesi gereken şeyler var. Tercih edilen kıyafetin köpeğin kol altı vs gibi yerleri kesip tahriş etmeyecek şekilde olmalı. Kıyafet giydirme kısa süreli olmalı yani 2 gün falan üstünde tutulmamalı kıyafetler. Kendiniz gibi düşünün dışarıdan eve gelince ev haline bürünmeli. Benim gördüğüm en sıkıntılı kısım ayakkabı ve çoraplar. Bazı ırklar sanki yıllarca çorap ve ayakkabı giyercesine hemen alışsa da bazıları için ne acayip bişi bu diye yere basmakta zorluk çekiyorlar. Ayakkabı konusu çok gerekli olmadıkça tercih edilmemeli. Bunun içinde tırnak batması çekilmesi gibi sıkıntılı durumlar söz konusu olabiliyor.

 

 

 Eğer evde baktığınız bir köpek varsa kıyafet konusunda kısa sureli giyilip çıkarıldığı müddetçe sorun olmayacaktır. Günümüzde bu tarz aksesuarlar ve çeşitleri hızla çoğalıyor ve insanlarla yarışır duruma artık. Benim en çok sevdiğim montlar. Ufak yavrumuzun havasını değiştirdiğide kesin ama alışmayıp reddediyorsa bu aksesuarı zorlamamakta fayda var.. Kendimden örnek verecek olursam köpeğime aldığım tüm yataklar odaya parçalanarak saçıldı. Bünyesi yatak kaldırmıyor herhalde… Aynı şey kıyafeti kabul etmezse kıyafetinde başına gelebilir.  

 

 

Evde ve dışarıda baktığımız canlarımız için aksesuar, araçların hepsinin ayrı ayrı amacı ve rahatlığı var. İnsanlar kendi ufaklıklarının tırnak kesimini, Diş bakımını ve oyuncak seçimlerini kendi yapıyor ve onların hayatlarını daha da güzelleştiriyorlar tabi sağlıklarını da. Bu aksesuarlara örnek verecek olursak; Diş macunları, Köpek şampuanları, Susuz kuru köpük şampuanlar, Yenilebilir oyuncaklar (öyle kolay kolay parçalanmıyor bu arada) , Tasmalar, Gezdirme tasmaları, Göğüs tasmaları, Koku önleyiciler, Tuvaletler, Taraklar, Yataklar, Taşıma kutuları, Kaşıyıcılar, Mekanik oyuncaklar, Kıyafetler ( mont, tshirt, çorap, Fular ) , Tırnak makasları (köpek, kedi için) vs gibi bunlara ilerdeki yazılarımızda detaylandırırız. İncelemek için sitemize de bakabilirsiniz.

 

 

Bahçede ve Dışarıda baktığımız köpekler için en uygun aksesuarın göğüs tasması olduğu taraftarıyım. Hem herhangi bir durumda kavrayıp müdahale etmesi kolay. Hem de tasma gibi koptu kopacak sıkıntısı çok daha az oluyor. Göğüs tasmaları da aynı kıyafetler gibi köpeğimizi tahriş edecek noktaları olmaması gerekir bunun için özel kesim tasmalar mevcut. Hem köpeğimizin havasını değiştirip hemde sizi sürekli oraya buraya çekiştiren ufaklığımızı boynundan çekiştirmemiş oluruz. Tabi bu göğüs tasmalarında ne de olsa boynumdan değil diye sizi eskisine nazaran çok daha sert çekebiliyorlar bunu yine kendimden biliyorum.  Her zaman söylediğim gibi bu tarz aksesuarlar çok güzel ve gerçekten faydalı olsa da dikkatli kullanılmalı. Sürekli giyinik olduğunda faydası anında zarara dönüşebiliyor. Tadında bırakalım ufaklıklarımızı üzmeyelim…

Yorum Yap