KÖPEKLERE TUVALET EĞİTİMİ VERİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

04/05/2018 3 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

KÖPEKLERE TUVALET EĞİTİMİ VERİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tüm bu süreç boyunca şunu hiçbir zaman aklımızdan çıkartmamamız gerekir ‘’Köpeklerin insanlar gibi istekleri vardır ve bizi mutlu eden her şey onlar için geçerli olmak zorunda değildir’’. Bir köpek herhangi bir insandan daha az şey ister. Öncelikle sevgi, beslenmek ve doğru bir lider.

Aptal köpek yoktur beceriksiz lider vardır. Atılan doğru adımlarla ve gösterilen sabırla istenmeyen davranışlar kolayca değiştirilir.

 

1)Tuvalet eğitimine ne kadar erken başlarsanız bu süreç o kadar basit olacaktır, ancak geç kalınmış eğitim yoktur köpekler her yaşta öğrenmeye açıktırlar.

*Önerilen eğitim başlangıcı 2. Ayını doldurmuş olmasıdır

 

2)Köpekler alışkanlık edinerek ve klasik koşullanma yöntemiyle öğrenirler yani bunu yaptım ödül geliyor (Evet bunu yapmalıyım), bunu yaptım ceza geliyor ya da ödül gelmiyor (Hayır bunu yapmamalıyım) şeklinde düşünce yapılarından dolayı ne kadar çok olaylar tekrar ederse öğrenme, alışkanlık edinme ihtimalleri artacaktır.

*Ödüller somut olmalıdır (Ödül maması, yürüyüş, göz teması kurularak sevecen tavırlarla başının okşanması vs.) Cezalar ise sert ses tonuyla emin bir şekilde tavrınızı ve bunun yanlış olduğunu gösteren hareketlerle olmalıdır.

 

3)Tuvalet eğitimi sırasında şiddet göstermek kesinlikle eğitimi tamamlamanıza yardımcı olmayacak ve köpeğinizin hırçınlaşmasına, saldırganlaşmasına ve cesaretinin kırılmasına sebep olacaktır.

 

4)Köpeğinizin tuvaletini yapmasını istediğiniz yer (toprak, kum, bahçe, gazete vs.) neresi ise sık sık onu oraya götürün ve koku bırakmasını sağlayın. Yavru köpeklerin mesaneleri ufak olduğundan daha sık boşaltım ihtiyacı duyacaklardır.

 

5)Doğru yerde yapılan tuvaletin ödülsüz kalmaması önemlidir. Tuvalet öncesinde köpeğinizin beden dilini okumaya çalışın çünkü bir sonraki tuvalet ihtiyacında size bu tepkileri verdiğinde onu anlamanıza ve onu doğru yere ulaştırmanıza yardımcı olacaktır.

 

6)Eğitim başlangıcında; sabah uyanır uyanmaz, yemek ve bol su tüketiminden sonra, hareketli oyun sonrasında köpeğinizi tuvalet ihtiyacını gidermesini istediğiniz yere götürün. Bu çok uzun sürmeyecek bir tekrar tablosu olacaktır sürekli dışarı çıkacak olmanız gözünüzü korkutmasın.

 

7)Öğünler sabit düzenli verilmelidir.

 

8)Tüm aile fertlerinin verdiği tepkiler ortak olmalıdır. Siz ona kızarken ve cezalandırırken diğer taraftan bir başkasının onu sevmesi kafasının karışmasına sebep olacaktır.

 

 

-Köpekler uyudukları alanlara dışkı bırakmamak konusunda başarılıdırlar, onlara kolay ulaşılabilecekleri yerlerde tuvalet alanı yaratmanız onlar için yararlı olacaktır. Bir bahçeye ya da balkona sahip iseniz işleriniz kolaylaşacaktır. Yanlış yere yapılan dışkıları temizlerken amonyak içeren maddeler kullandığınızda, köpeğinizin onu işaret olarak algılamasına ve tekrar tuvaleti geldiğinde oraya yönelmesine sebep olacaktır. Koku bırakmasını istediğiniz yerlere emici maddeler bırakmanız ve bu maddeleri farklı yerlere koymanız dostunuza yardımcı olacaktır. Sokakta, parkta, bahçede, sahilde yürüyüşte dışkılıma esnasında köpeğinizin rahat olması tasması ile boynundan çekiştirilmemesi önemli bir husustur ve en az bunun kadar önemli olan nokta bu işlem sonrasında bırakılan paketin orada kalmaması onu oradan bir kağıt ya da poşet yardımıyla almanız hem çevremiz açısından hem de dostunuzun sokakları da evi gibi algılaması açısından önemlidir.

 

 

3 Yorumlar

Cenk Yilmaz:
05/05/2018, 09:53:30 AM
Yanıtla

Egitimi siz veriyomusunuz

Caner Yılmaz:
06/05/2018, 04:31:42 PM

Maalesef böyle bir uygulamamız bulunmamakta.

Cenk Yilmaz:
07/05/2018, 04:53:31 AM
Yanıtla

Teşekkürler

serahat:
06/06/2018, 01:55:03 PM
Yanıtla

çok zor tuvalet eğitimi

Yorum Yap