Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırmanın Önemi

30/05/2018 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

Bugün herkesin bu konu hakkında az çok bir fikri var. Hayvan severlerin bir kısmı biraz daha duygusal yönden bakarak kısırlaştırmanın doğru olmadığı düşüncesinde, bu hayvan severler hayvanlarında cinsel hayatının olmasının gerekliliğini savunuyor. Ancak hayvanların cinsel ihtiyacının insanlardan farklı olduğu gerçeği bilinmektedir.

 

-Kısırlaştırılan köpek ve kediler bazı insanların düşündüklerinin aksine saldırganlaşmak yerine uysallaşır ve sahibine, evine ya da yaşadığı ortama daha iyi ayak uydurmasını sağlar.

 

-Hepimiz sahiplendiğimiz ve sokaktaki canları çok seviyoruz onlarında yaşamları boyunca en kaliteli en güzel şekilde yaşamaları için elimizden gelen imkanları sağlıyoruz ancak farkındayız ki can bakmanın ekonomik, manevi pek çok zorlukları var. Erkek canlar sadece cinsel ihtiyaçlarını karşılıyorlar babalık duygularını bilmek gibi bir şey söz konusu değil.

 

-Bir kere annelik duygusunu tatsın istediğimiz hayvanlarımız var bu canlar hamileliklerinde 4 ila 8 bebek arasında doğum yapıyorlar gerçekten anneliklerini görmek pek çok hissi duygularımıza dokunduğu gibi pek çokta maddi manevi külfetler önümüze çıkaracaktır, bu yeni doğan bebeklerin hayati sorumluluklarını saymıyorum bile.

 

-Ülkemizde sahiplendirme gerçekten sıkıntılı bir durumdadır insanlar barınaklardan veya sokaklardaki zor durumdaki canları sahiplenmek yerine hala petshoplardan para ile can ticareti yapabilecek konumdadırlar.

 

-Sokak hayvanlarıyla iletişime geçtiyseniz sokakta hayatta kalmanın ne kadar zor olduğunu da farkına varmışsınızdır. Beslenme, barınma sorunları açıkça ortadadır. Ülkemizde hayvan barınakları sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasını ücretsiz bir şekilde karşılıyor.

 

-Veteriner hekimler kısırlaştırmanın hayvan sağlığını koruduğuna ve pek çok konuya da dikkat çekmişlerdir. Ben size bunları açıklamak yerine maneviyat kısımlarına değinmek istedim eğer tıbbi konuda bilgi edinmek isterseniz veteriner hekiminizden bilgi edinebilirsiniz.

Yorum Yap