Kediler için zararlı olan yiyecekler

04/06/2018 2 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

Evimizdeki patileri kendimizden ayırmıyoruz ve hatta çocuklarımız gibi oluyor, istekleri bizim için önemli hale geliyor ve hatta bazen bu ilgiyi abartıyoruz. Evet onlarda bizim gibidir; düşünürler sevinirler, inat ederler ama bizden farklıdırlar. İnsanların midesinin öğütme kapasitesiyle kedilerin ki çok farklıdır. Yemek masasındayken yanımıza sokulup bebekler gibi bizi izlemelerine dayanamayıp kendi yemeklerimizi paylaşıyoruz şimdi bu paylaşımı en az derece zararlı hale getirebilmek için tüyolardan bahsedelim.

 

-Balık: Balıklarda bulunan B6, B12 vitaminleri minik patilerimiz içinde çok yararlıdır ancak! minik dostunuza pişirmeden verdiğiniz balıklar midesinde parazit oluşumunda etkili olabileceği gibi B1 vitaminini yok eder ve sinir ve sindirim sisteminde ciddi problemlere yol açabilir.

 

-Şeker içeren yiyecekler: Minik dostlarımız hepimizin bildiği gibi şeker tadını alamaz ve kalorisi az, şekerli yiyecekleri verdiğiniz taktirde bolca tüketecekler ve bu tüketim sonucunda, diş çürümeleri ve minesinde incelme, obezite ve ileri safhalarda görme bozukluğuna neden olabilir. Şeker içeren tüm maddeler dostlarınız düşmanıdır, dostu değil.

 

-Mantar: Minik patilerimizin tüketmesinin en sakıncalığı oldu yiyecektir mantar. Kediler için pişmiş mantar, taze mantar, güzel mantar yoktur. Kesinlikle tüketmesine izin verilmemelidir.

 

-Çiğ yumurta: Minik patiler yumurtayı sever ancak çiğ yumurtada bulunan salmonella bakterisi ölüm tehlikesi içeren bir maddedir bu yüzden dostlarımıza yumurtayı pişmiş şekilde vermeniz gerekmektedir.

 

-Kafein: Kafeinin bu etkileri insanlar üzerinde de görülür ancak kediler için az bir kafein miktarı bu belirtilerin görülmesinde yeterli olacaktır; Anksiyete, kalp atış hızında değişiklikler, kas spazmı görülebilir.

 

Kemik ve kılçık: Herkesin bildiği bir gerçektir bu kediler balıklara bayılır ancak balıkların kılçıkları kedilerimiz için tehlike arz eder. Mideye inene kadar geçtiği her noktada saplanma ve çizme riski taşır.

 

-Süt: Özellikle minik kediler için süt ölümcül sonuçlara yol açabilir. Süt kedilerin sindirim sistemlerini yorar ve yoğun ishal geçirme riskini arttırır. Bu durum tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanabilir.

*Minik patilere süt verenler kötülük olsun diye yapmaz eminiz ama bilinçsiz yapılan iyiliklerde kötülükle sonuçlanabilir. Eğer sizde sokakta gördüğünüz yavru kediye süt vermek istiyorsanız eşit miktarda süt ve suyu karıştırırsanız böyle bir problem yaşanmayacaktır.

 

-Alkol: Alkol içeren tüm içecek ve yiyecekler kedilerin beyin fonksiyonlarını doğrudan etkiler ve ölümcül sonuçlar doğurabilir.

2 Yorumlar

serahat:
06/06/2018, 01:54:20 PM
Yanıtla

balıgın zararlı oldugunu dusunmuyorum

Caner Yılmaz:
10/06/2018, 07:20:44 PM
Yanıtla

Merhaba, balığın zararlı olmadığı konusunda hem fikiriz Serhat bey ancak pişmemiş balığın zararlı olduğu konusunda araştırmalar var.

Yorum Yap