Faytonların at KATLİAMI sona eriyor!

19/06/2018 0 Yorumlar

İstanbul’da yaşayanlar iyi bilir, adalara indiğiniz andan itibaren etrafınızda onlarca faytona bağlanmış dilleri dışarda at görürsünüz. Bunun nedeni aç ve susuzdurlar.

Aç ve susuzlar çünkü; atlarda çatlama denilen bir durum var eğer yemek yiyip, su içip koşmaya başlarlarsa çatlayabilirler bu yüzden atlar gün sonunda yemek yiyebiliyor ve su içiyorlar gün içerisinde üzerinde onlarca insan taşıyor ve bakımsız kalıyorlar.

Adalar genelinde 272 fayton bulunuyor ve bu faytonlarda 1540 at çalışıyor. Yazın sıcağında asfalt yollarda ve dik yokuşlarda yürümek ve koşmak insanların yapabileceği bir iş, atların değil. Aç ve susuz bırakılan atlar yorgunluktan ölüyor ve sadece resmi şekilde gömülen at sayısı senede 400 ancak biliyoruz ki sakatlandığı için suya atılıp ölüme terk edilen at sayısı oldukça fazla, bu sayı net bilinmemekle birlikte suyun üstünden görüntülenebiliyor, sakatlandığında durumları daha iyi olan atlar ormanlarda kaderine terk ediliyor. Düşünülen ölüm sayısı senede 800 civarında.

Atlar doğal ortamında 20 sene yaşayabiliyorlarken işçi atlar(FAYTON) 2 sene yaşayabiliyor.

Fayton rezaleti sadece İstanbul’da değil Antalya, Kuşadası, İzmir, Eskişehir gibi illerde de uygulanıyor.

 

                            

Artık Faytonlar Tarih Oluyor!

İBB Adalar’da ulaşım niteliği taşıyan elektrikli araçların kullanıma geçeceğini bildirdi.

Bu uygulama önce kınalı adada başlayacak ve araçlar her biri en az 12 kişilik olacak ve yazlık ve kışlık iki model olacak. Yazlık modellere 12 kişi kışlık modeller ise 16 kişilik olacak.

 

                              

 

 

Yorum Yap