Köpeklerimiz için zararlı yiyecekleri birlikte inceleyelim

20/06/2018 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

Köpekler için zararlı yiyecekleri birlikte inceleyelim ve pati dostlarımızın sağlığını hem de kendi sağlığımızı koruyalım!

Evet hem onların sağlığını hem de bizim sağlığımızı…

Neden mi çünkü dostlarımız sağlıksız beslendiği zaman dökülen tüyler bizim çilemiz oluyor, sağlıksız beslenmenin sonucunda oluşan hastalıklar bize ek masraflar çıkartıyor, mutsuz olan dostlarımızı gördükçe bundan bizde etkileniyoruz ve daha nice sebepler…

 

Zararlı olan yiyeceklerin listesi

 

1) Çikolata

Çikolatayı kim sevmez? Herkes sever evet minik dostlarımızda sever ancak çikolatanın içinde bulunan maddeler kalbini, sinir sistemini ve damarlarını ciddi şekilde zorlar ve zarar verir. Bir parçadan bir şey olmaz demeyin! Çikolata ve şeker içeren gıdalardan kaçının.

 

2) Çay ve kahve

Çay ve kahve günlük hayatta bolca tükettiğimiz gıdalar arasındadır ve içerisinde bol miktarda kafein bulunur. Kafein minik dostumuzun sinir sistemini zorlar ve kalp ritim bozukluğu oluşmasına sebep olabilir.

 

3) Şeker

Şeker içeren gıdalar diş ve diş eti problemlerine yol açacağı gibi diyabet hastalığına da davetiye çıkarır. Bol miktarda tüketildiği zaman iç organların hasarına ve gözde bozulma hatta körlüğe kadar gidebilir.

 

4) Kedi maması

Özellikle aynı ev içerisinde kedi ve köpek dostu olan arkadaşların dikkat etmesi gereken nokta budur. Kedi gıdaları yağ ve protein açısından köpek gıdalarına oranla daha zengindir. Köpeğimiz kedi maması yediği zaman ihtiyacından fazla yağ ve protein almış olacaktır. Bu durumda kalp damar sistemini zorlayacak, karaciğerde yağlanmaya neden olacak, yüksek tansiyon ve böbrek rahatsızlıklarına sebebiyet verecektir.

 

5) Tuzlu gıdalar 

Tuzlu gıdalar hem bizler hem de minik dostlarımız için oldukça zararlı gıdalar arasındadır. Köpekler için tuzlu gıdalar ciddi kalp ve böbrek rahatsızlıklarına sebep olur.

 

6) Çiğ et ve kemik

Çiğ ve az pişmiş etlerde bulunan bakteriler minik dostlarımız için oldukça zararlıdır. Kemikler parçalandığı zaman yemek borusunda ve midede bıçak misali dolaşmaya başlar ve ciddi problemlere yol açabilir.

 

7) Süt ve süt ürünleri

Sütte bulunan laktoz miktarı oldukça fazladır köpekler gerektiğinden fazla aldığında kusmaya ve yoğun ishale dönüşür. Yoğun su kaybı ölümcül olabilir.

Not: Süt vermek istediğiniz zaman verdiğiniz sütü aynı miktarda su ile karıştırınız bu problem ortadan kalkacaktır.

İnsan psikolojisinde beslenme ve sağlıklı yaşam en önemli kriterlerden birisidir. Kendimizi düşünelim saatlerce uğraş sonucunda karşımıza gelen yemekler nefis görünüyor ve artık karnımızı doyurmak istiyoruz…

Hayvanlar bizden daha şanslı çünkü onların karnını doyurmasına mis gibi kokan yemeğin önlerine gelmesi için saatlerce uğraşmalarına gerek yok çünkü onları da bizler gibi düşünen bir mama üretilmiş Felicia High Premium Kuzulu Köpek Maması Bu mamayı bir süredir kendi köpeklerimde kullanmaya başladım cilt hastalıkları ve tüy dökülmeleri artık neredeyse yok ve sağlıklı beslendiklerine eminim. Teşekkürler Felicia.

Yorum Yap