Köpeğiniz Size Ne Söylüyor? Vücut Dilleri

22/06/2018 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

Köpekler biz insanlar gibi iletişim kuramaz konuşamazlar bu yüzden çoğu şeyi vücut dilleriyle anlatırlar. Oyun oynamak, mama istemek, korku, sevinç gibi ifadeleri nasıl anlarız bunlara bir göz atalım.

 

SENDEN ÜSTÜNÜM

Üstün olduğunu düşündüğü kişiye güvenle yaklaşır, vücudunu olabildiğince yüksek tutar, kulaklar ve kuyruk diktir. Bu esnada hırlayabilir ve gerekli görürse diş gösterir.

 

SENDEN ÜSTÜNÜM VE SALDIRMAYA HAZIRIM

Bu durumda köpeğin yüz ifadesi korkunç bir hal almıştır. Dişlerini gösterir ve hırlar, baskın olduğunu ve korkmadığını göstermek için kulaklarını ve kuyruğunu dik tutar. Vücudu gergin ve her an atılmaya hazırdır. Bu durumdaki köpek savaşını korkunç bir şekilde sürdürür, çünkü düşman olarak gördüğü kişiden korkmamaktadır.

 

HAKİMİYETİNİ KABUL EDİYORUM

Kendisinden güçlü bir başka kişinin emri altına giren köpek, bu kişinin karşısında sırt üstü yatar kendini karşısındakine teslim eder, yuvarlanır, karşısındakinin suratını yalar ve saldırmaz.

 

RAHATIM

Kendini rahat hisseden köpek kulaklarını diker kuyruğunu normal pozisyona getirir ya da bel hizasında sallar. Ağzı açıktır ve kendinden emin davranışlar sergiler.

 

ENDİŞELİYİM VE BİRAZ KORKUYORUM

Bu durumda köpek kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştırır, göz teması kurmaz ve başını başka bir tarafa çevirir. Kulaklarını dik tutmaya çalışır ancak sanki askıda gibi gözükürler.

 

KORKUYORUM

Köpek kulaklarını tamamen geriye yatırır kuyruk bacaklarının arasına girer ve titremeye başlar. Bu arada tuvaletini kaçırabilir

 

OYUN OYNAMAK İSTİYORUM

Oyun oynamak isteyen köpek doğal olarak mutlu, enerjik ve hareketlidir. Ağız açık pozisyonda gözlerinizin içine bakar. Oyun daveti niteliğinde birkaç havlama gerçekleştirir. Çevrenizde koşarak daireler çizmeye başlar ve bu esnada oldukça şirin gözükmeye çalışır, kulaklar kalkar iner. Size doğru koşuyormuş gibi yaptıktan sonra bir anda döner ve geri çekilir sizi oyuna davet ettiği ve bir yöne çekmek istediği apaçık ortadadır. Bu sırada kendini yere atar yuvarlanır, sırt üstü yatar bunlar olurken bir gözüyle sizi izlemektedir.

Oyun oynamak gibi bir amacınız yoksa dostunuz ile göz temasından kaçının, o başka uğraşlar bulacaktır…

 

HOŞGELDİN

Neredeyse tüm köpek sahiplerinin yaşadığı bir durumdur, eve geldiğimiz zaman sanki aylarca görmediğimiz kardeşimiz, çocuğumuz gibi sevgi gösterileriyle karşı karşıya kalırız. Köpek sahibini gördüğü zaman heyecanlanır kuyruğunu normal pozisyonda hızlı bir şekilde sallar ağız açık pozisyondadır buda köpeğin rahat olduğunu gösterir. Kendini bir tehdit olarak göstermez, hatta sahibinin üstünlüğünü kanıtlamak için yere yatar sırt üstü döner..

 

TEŞEKKÜR ETMEK

Köpekler kuyrukları sayesinde insanlara teşekkür ederler. Köpeğin kuyruğunu normal ve rahat bir şekilde sallaması size güldüğünü ve teşekkür ettiğini gösterir. Sallanan kuyruk ne kadar hızlıysa bu durumdan o kadar memnun ve mutludur. Önüne yemek konulan bir köpek hızlı ve uzun bir kuyruk sallayışı ile size teşekkür eder.

 

KÖPEĞİN ULUMASI

Köpeğin uluması kurtlardan biraz farklıdır. Kurtlar sürüyü toplamak için ulur köpekler yalnız kaldıkları için yanıma gel çağrısı yaparlar.

 

KÖPEĞİN HAVLAMASI

Köpeğin havlamasında dikkat etmemiz gereken püf noktalar vardır. Öncelikle sesin yüksekliği ses tok bir ses olarak çıkıyorsa saldırganlık göstergesi olarak anlayabiliriz ama ince tiz bir ses ise korku ve yardım çağrısı olarak nitelendirilebilir. İnsanlarda da bu durum böyledir ses tonundan ne demek istediğini çıkartabiliriz.

2. püf nokta ise tekrarlama ve ne sıklıkla havladığıdır. Sık sık tekrarlanan havlama heyecan ve durumun aciliyetinden bahseder.

Yorum Yap