Sokaktan Kurtarılan Bir Canda Yapılması Gerekenler

06/07/2018 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

Sokaktan kurtarılan bir hayvanda hangi kontroller yapılmalı?

 

Sokakta yaşayan hiçbir canlı insan olsun hayvan olsun hiçbiri sokakta yaşamayı kendisi istemez, zorunda bırakılır. Sokaktaki küçük dostlarımız ya çirkin oldukları için ya cinsleri popüler olmadığı için ya da her ne sebepten olursa olsun bir şekilde sokağa atıldı. Onlar sizlere saldırmaya programlı değiller istedikleri şey karınlarının doyması ve birazcık sevgi. Eğer bir can sahiplenmek istiyorsanız neden sokaktan bir can kurtarmıyorsunuz?

 

Taşıma Koşulları

Kedi ve köpek dostlarımız çok hijyenik ortamlarda bulunmadıkları için parazit taşıma riskleri yüksek. Bunları ilk bakışta görememeniz mümkün. Sakin ve korunaklı bir ortamda hayvanda fiziksel sorun olup olmadığını kontrol edin. (kırık, bölgesel tüy dökülmesi, açık yara) Sonrasında genel sağlık kontrolü için veterinere götürün.

 

Genel Sağlık Kontrolü

Sokakta yaşayan canlar insanları sağlık problemleri durumundan tedirgin eder. Bu problemi çözmek için gereken şey sağlık kontrolüdür çok büyük masraflar yapmadan bu kontrolden geçirebilirsiniz. Varsa gözlemlediğiniz problemleri hekiminize bahsedin bu işinizi kolaylaştıracaktır. Hekim öncelikle iç ve dış parazit uygulayıp pire ve bitlerden ve iç parazitlerden kurtulacaktır.

Dostunuzun dışkısının kanlı olup olmadığı, iştahsızlık yaşayıp yaşamadığı gözlemlenir. Bunların en iyi yolu uygun mama ile beslenmesidir. Eğer hekim gerek görürse birkaç kan tahlili ve denge testi uygulayabilir.

Bu süre birkaç günü bulabilir sizin de sabırlı olmanız gerek sizin psikolojiniz dostunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sürede dostunuzla aranızdaki bağ güçlenecektir.

Bu kontroller sırasında veteriner hekiminiz size yaşı hakkında bilgi verecektir.

 

Kontrol sonrası

Veteriner hekim, tedavisi henüz devam eden kedi ya da köpeğinizi aşıları tamamlanana kadar sokağa çıkarmamanız gerektiğini söyleyecektir. Çünkü henüz mikroplara karşı bağışıklığı yoktur ve hijyenik olmayan bir ortamda tekrar parazit ve hastalık bulaşma riski vardır. 

Para ile satın aldığınız hiçbir can ile bu kadar sağlam bir bağ kuramayacaksınız hayat kurtarmak hayat satın almaktan çok daha keyiflidir…

Yorum Yap