Köpeklerde Öksürük

17/07/2018 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

 

 

Herkes can dostunun mutlu huzurlu sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını ister. Tüm bunların sağlıklı bir şekilde olabilmesi bizim elimizde. Doğru bir şekilde bakılan beslenen köpeklerin yaşam süresi de uzar. Bu süre içerisinde hem mutlu olur hem de mutlu eder. Ayrıca can dostumuzu dikkatli bir şekilde gözlemlemekte önemlidir çünkü bir köpeğin hasta olduğunu anlamanın tek yolu onları güzel bir şekilde gözlemlemektir ve değişik veya hastalık belirtisi gördüğünüz zaman onu önemsemektir. Köpeklerde öksürük bazen önemsiz bazen ölümcül hastalık belirtisi olabilir en ufak riskleri bile ciddiye alıp veteriner hekime başvurmakta her zaman yarar vardır.

 

 

Köpeklerde Öksürük Nedenlerinin geneli şunlardır;

 

 

Boğaza Takılan Yabancı Cisimler

 

Köpek sahipleri iyi bilir.. Oyunculukları ve meraklı yapıları yabancı cisimleri ağızlarına alma onlarla oynama ve yutmalarına sebep oluyor ve bu cisimleri yutan köpeklerde öksürme bir süreliğine başlayabiliyor.

 

 

Alerji

 

İnsanlarda görülen alerji belirtileri köpeklerde de görülebilir ve öksürük bir çok alerji nedeni ile ortaya çıkabilir. Özellikle mevsimsel öksürüklerde alerji olasılığını değerlendirmek gereklidir. Tabii buna siz değil veteriner hekiminiz karar vermelidir.

 

 

Barınak Hastalığı

 

Köpekler de çok sayıda viral enfeksiyon görülme riski vardır ve bu riski bertaraf etmenin tek yolu düzenli aşılamadır. Kennel cough ya da daha çok bilinen ismi ile barınak hastalığı da bir viral enfeksiyondur ve aşısız köpeklerde görülür, söz konusu yavru köpekler olduğunda ölümcül seyretme olasılığı da vardır. Barınak hastalığının da en spesifik belirtisi öksürüktür.

 

 

Kalp Hastalıkları

 

Köpeklerde birçok kalp hastalığı görülüyor ve bu hastalıkların bazıları doğumdan kaynaklanan anomaliler nedeni ile oluşurken bazılarıysa sonradan çeşitli etkenler sebebiyle şekilleniyor. Köpeklerde birçok farklı kalp hastalığının en önemli belirtilerinden biri inatçı ve kuru öksürük. Ayrıca köpeklerde görülen bir tür parazit olan kalp kurdu da öksürüğe yol açabiliyor.

 

 

Hangi Durumlarda Endişelenmeliyiz?

 

  • Eğer köpeğiniz 5 günden fazla süredir öksürüyorsa.
  • Öksürükle beraber daha uyuşuklaşıp hareket etmeye isteksiz hale geldiyse.
  • Öksürük köpeğinizde görülen bayılma veya yere yığılmayla ilişkiliyse.
  • Köpeğiniz yemeğe karşı ilgisizse ya da kusma veya ishal gibi başka rahatsızlıkları da varsa.
  • Köpeğinizin diş etleri solgun veya maviye çalan bir renkteyse.

 

 

Hangi durumlarda endişelenmeye gerek yoktur?

 

  • Köpeğinizin öksürüğü hafifse ve bunun dışında başka bir rahatsızlığı yoksa.
  • Normal canlılığı yerindeyse, öksürük dinlenmeyle kendiliğinden iyileşecektir.

 

 

Köpek öksürüğüne ne iyi gelir?

 

Genel bir kural olarak, veterineriniz tavsiye etmediği sürece köpeğinize insanlar için üretilmiş herhangi bir ilacı vermekten mutlaka kaçının. Köpeklerin ilaçları sindirme ve metabolizmaya katma biçimi, insan metabolizmasından çok farklı olduğu için; insanlar için üretilmiş ilaçlar köpek bünyesinde zehir etkisi gösterebilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir. Eğer köpeğinizin öksürüğü varsa, diğer köpeklerle temasından ve onu soğuk havalarda yürüyüşe çıkarmaktan kaçının. Veterinere götürene kadar sakince dinlenmesini sağlayın.

Yorum Yap