Kedi ve Köpeklerde Yaz İştahsızlığı

01/08/2018 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

Dört patili bir dostu olan herkesin, onlara evladı gibi değer verdiği yatsınamaz bir gerçek. Ve bu gayet normal. Çünkü yapılan araştırmalarda da, kedi veya köpek besleyenlerin algılarının ve empati yeteneklerinin daha açık olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Doğal olarakta bu sıcak yaz aylarında, minik dostumuzun eskisi gibi mama yememesi "rahatsızlandı mı acaba?" sorusunu ilk aklımıza getirdiğimiz konulardan biri.

 

Gerçekler ise bizim endişelerimizden çok daha farklı! 

 

Çünkü kedi veya köpeklerimizin havaların ısınmasıyla birlikte yeme alışkanlıklarında değişime gitmeleri, kendilerini sıcak havalara adapte etmelerinin bir yolu. 

 

Kedi ve Köpekler, sıcak havalarda vücutlarındaki yağ oranını düşürür. 

 

Minik dostlarımız kedi ve köpeklerimiz, bizlerin aksine yaz ve kış aylarında kendilerini bu aylara adapte etmek için aktivite ve beslenme alışkanlıklarını değiştirirler. Kışın aldıkları yağların vücut ısılarını korumasından dolayı daha fazla beslenirken, yazın ise daha az yiyerek yağ oranlarını düşürüp sıcaklardan daha az etkilenme yöntemini tercih ederler. 

 

İçinde bulunduğumuz yaz aylarında kedi ve köpek dostlarımızın, sabah saatlerinde daha çok yatmayı tercih etmelerinin ve hareket kısıtlamasına gitmelerinin de nedeni budur. Çünkü bu sayede vücut ısılarını yükseltmeyi engellemektedirler. 

 

Havanın serinlemesiyle birlikteyse haylazlıklar yeniden başlar ve günün stresini atmak için size veya ortamda bulduğu bir nesneye sarmaya başlarlar. 

 

Açıkta mama bırakmamaya dikkat!

 

Sıcak havaların bakteri vb. organizmaların daha hızlı çoğalmasına destek verdiğini hepimiz biliyoruz. Fakat buna rağmen kedi veya köpeğimizin yemek kabına mamasını bırakıp gitme hatasını hala yapan arkadaşlarımız bulunmakta. Minik dostumuzun kabına koyduğumuz mama, sıcak havaların etkisiyle hızlı bir şekilde bakteri üretmeye başlar ve kedi veya köpeğimizin bekleyen kabtaki mamasını daha sonra yemesi ciddi rahatsızlıklara neden olur. 

 

Bu yüzden minik dostumuzun yaz aylarında mama yemeyi tercih ettiği saatleri iyi takip etmeli ve onların sağlığı için mamasını bırakıp gitmemeye özen göstermeliyiz. Şayet mamasını yemediyse kesinlikle kaldırmalı ve yiyeceği saatlerde yeniden vermeliyiz. 

 

Daha fazla su, daha az mama!

 

Yaz aylarında dikkat etmemiz gereken en önemli şey, minik dostumuzun kabının sürekli olarak bol ve taze suyla dolu olmasıdır. 

 

Özellikle su kabında bulunan suyu günlük olarak tazelememiz önemlidir. Bol su vermeye dikkat ederken mama konusundaysa sıcak havalarda o kadar cömert olmamıza gerek yok. Zira bol mama versek bile o kadar yemeyeceklerdir.

 

Son bir uyarı!

 

Evet kedi veya köpeğimizin yaz aylarında iştahsız olmasının asıl nedeninin vücut yağ oranlarını dengelemek olduğunu yazdık, fakat minik dostumuzda iştahsızlığın yanı sıra ishal, kusma, ateş gibi diğer hastalık belirtilerini görüyorsanız kesinlikle uzman bir veteriner hekime götürmeniz önemlidir. 

 

Sonraki yazımızda görüşmek üzere, şimdilik bol patili günler.. :) 

Yorum Yap