Süper Kahraman Kedilerimize Dair İlginç Bilgiler

04/08/2018 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

 

Kedilerimizin bazen öyle yeteneklerini keşfederiz ki, gizli süper kahraman olabileceklerini düşünmeden edemeyiz. 

 

Sevimli dostlarımızın bir dövüş ustası gibi çevik reflekslere sahip oluşları, en hızlı koşucudan bile daha hızlı koşabilmeleri bu düşüncemizi aklımıza getirmesin de ne yapsın. Peki kedilerimizin yeteneklerine dair aşağıda ki bilgileri biliyor muydunuz:

 

Her Tarafım Koku Bezi Benim!

 

Sevimli ve gizemli kahramanlarımızın vücutlarının pek çok farklı yerinde koku bezleri bulunmakta. Ağızları, kafalarının iki yanı, ön patilerinin tabanı ve kuyrukları bu alanlar arasında. Dostumuzun kafasını size sürterek geçmesinin, çamaşırların üstünde yuvarlanarak yatmasının nedeni sizi tanıdık kokular listesine dahil etmesidir. Bu eylemleriyle minik ufaklık sizi kokusal anlamda işaretler. 

 

Minik ufaklıkların belki de en sinir bozucu ve kokusal anlamda alan işaretleme taktiklerinden biri de tırmalamaktır!

 

Yeni alınmasına rağmen parça pinçik olan koltuklar genellikle dostumuzun bu işaretleme içgüdüsünün kurbanı olurlar. Şayet koltuklarınızın azat edilmesini istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey dostumuzun tırnaklarından kurtulmak değil; ona tırmalayacağı başka bir alternatif sunmaktır! Koltuğun yakınına bir tırmalama tahtası koymanız koltuklarınızı hain darbelerden koruyacaktır.

 

Uyarmadan da geçmeyelim: minik dostunuzun tırmalama tahtasını evin kullanılmayan köhne bir köşesine değil; yaşamsal eylemlerin sıkça yaşandığı popüler alanlara koymaya dikkat edin. Sonra tırmalama tahtasına olan ilgisi azaldı, yine koltuklara sarıyor diye şikayet etmeyin. 

 

Hey Amigo, burayı işaretlemek benim görevim.

 

Kısırlaştırılmamış erkek kedimizin idrarını püskürterek kendine ait alanları işaretlediğini evet biliyoruz. Fakat oranı daha az olsa da dişi kedilerin de püskürtme eylemini yapmalarına ne demeli. Patili yaramazımızın kısaca "Burası benim amigo" demesinin bir yolu bu yöntem. 

 

Buna engel olmak tabi ki bizim elimizde! Yetişkenliğe geçmeden kısırlaştırmak ve en önemlisi ona kendini bir numara hissettirmemiz gerek. Kaç tane kedimiz olursa olsun, onu kendini güvende hissetmesine ve bol bol severek bir numara olduğunun mesajını vermezsek o süper güçleriyle neler neler yapar bilemeyiz. Bizden söylemesi.

 

Evet dostum, ben kokuların tadını alabiliyorum.

 

Feromonlara karşı aşırı duyarlı olan Jacobson organının kedi dostlarımızda bulunmasına ne demeli. Biz insanlarda körelen bu organ, kedi dostumuzda tüm gücüyle işlev görmeye devam ediyor. Hayır yani bari bu yeteneğimiz körelmeseydi diyeceğim de diyemiyorum... 

 

Jacobson organı sayesinde kedi dostlarımız feromanları analiz edebiliyor ve kokuların tadını alabiliyor. Kokularında tadını alabilen bir kedinin size neler yapacağını artık siz düşünün. 

 

Kısaca kedilerin iletişim kurmadaki en belirgin yöntemleri kokulardır.

 

Onlar koklayarak çevresini tanırlar ve sizi işaretlediklerinde artık işiniz bitmiş demektir :)

 

Mutlu haftalar..

Yorum Yap