Köpek Beslerken Yaptığımız Hatalar

10/08/2018 0 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

 

Köpeklerimiz ailemizin en büyük dostu ve hayatımızın en büyük neşesi olmasına rağmen, zaman zaman bazı köpek sahiplerinin sorunlar karşısında çaresiz kaldığına şahit oluruz. Aslında tüm bunlar köpeğimizin vücut dilini iyi okumadığımızdan ve sürekli tekrarladığımız hatalardan kaynaklanır.

 

Evimize basit bir makine alırken bile kullanma talimatını okurken, hayatımızı paylaştığımız köpeklerimizin vücut dillerini okumamayı tercih etmemiz bazı sorunları da beraberinde getirmekte. 

 

İşte tam da bu nedenle, bu haftaki yazımızda köpek beslerken yaptığımız bazı hatalardan bahsetmek istiyoruz. 

 

KÖPEKLER DÜZENLİ EGZERSİZE İHTİYAÇ DUYAR.

 

En mutlu köpek yorgun köpektir cümlesini duymuşsunuzdur ve bu gerçekten doğrudur. Köpeklerimiz için her gün yeni bir gündür ve onlar için hafta sonu tatili, bayram tatili kavramları yoktur. Onlar anı yaşar! 

 

Köpek besleyenlerin çok iyi bildiği bir kavramdır alfa köpek olmak. Köpeğimiz bizi aslında bir köpek olarak görür ve alfanın siz olduğunuzu bilmesi gerekir. Zaten ya siz alfa olursunuz ya da o sizi yönetir. Eğer o sizi yönetiyorsa sorunlar başlamış demektir.

 

Bir alfa sürüsünün mutlu olmasını sağlamalıdır ve bu nedenle köpeğimizi her gün en az mutlaka bir kere dışarı çıkarıp gezdirmemiz gerekir. Bunu sadece tuvalet için düşünmeyin, onlar her gün yeni kokular keşfetmeyi severler ve eğlence genetiklerinde vardır.

 

Köpek beslerken en çok yaptığımız hatalardan biri işte tam olarak budur: yeteri kadar egzersiz yaptırmamak. 

 

 

Köpekler, düzenli egzersiz ve yürüyüşe büyük bir ihtiyaç duyarlar. Yaş, beslenme ve cinslere bağlı olarak egzersiz ihtiyacı köpekten köpeğe değişiklik gösterse de, hangi köpek türü olursa olsun, egzersiz ihtiyaçları günlük olarak karşılanmalıdır. Özellikle yavru olan patili dostumuz çok daha hareketli olduklarından egzersize daha fazla ihtiyaç duyarlar.

 

Patili dostumuzu günlük olarak dışarıya çıkarıp yürüyüş yaptırmak egzersizin bir parçasıdır. Bunun dışında "at getir" benzeri oyunlar da hem köpeğimize iyi bir eğitim olmakta hem de onları yorarak günlük egzersiz ihtiyaçlarının neredeyse tamamını karşılamaktadır. Ayrıca köpeğimiz için parkur da oluştura biliriz. Bu köpeğimize ek yük getiriyor diye sakın düşünmeyin! Çoğu köpek sizin verdiğiniz komutları uygulamaktan ve birlikte oynamaktan mutlu olur. Kısaca köpeğimizle mutlaka yağmur, çamur, soğuk demeden gezmemiz ve onun enerjisini atmasını sağlamalıyız.

 

Egzersiz dışında köpeğimizle yapacağımız beyin oyunları da çok önemlidir. Onun en sevdiği ödül mamaları ile evde yapacağınız 10 dakikalık beyinsel aktiviteler, hem fiziksel aktivite dışında patili dostumuzun beyin yorgunluğunu sağlayacak, hem sizinle köpeğinizin arasındaki bağı ilerletecek, hem de köpeğinizin zeka gelişiminde yardımcı olacaktır.

 

Çeşitli beyinsel aktiviteler olmasına rağmen, evde çok basit bir şekilde yapabileceğiniz bir örneği sizlerle paylaşmak istedik.

 

 

Evin bir köşesine kestiğiniz A4 kağıtlarını bir çadır gibi yerleştirmeniz ve bunlardan sadece bir iki tanesine sevdiği ödül mamasını koymanız patili dostunuzun ödül mamasını bulana kadar harcayacağı enerjiyle onu epey yoracaktır.

 

Burada dikkat etmeniz gereken çok basit bir kaç nokta var. Bunlardan ilki, siz düzeneği hazırlarken yani kestiğiniz kağıtları odanın çeşitli yerlerine yerleştirirken patili dostunuzun aynı ortamda bulunmamasıdır. Çünkü ödül mamalarını yerleştirdiğiniz yerleri önceden görmesi işi kolaylaştırır. Bir diğeri ise, ne kadar çok kağıt hazırlarsanız  arayış o kadar sürecektir. Bu nedenle çok daha fazla kağıt hazırlamanız ve bunlardan sadece 2 veya en fazla 3 tanesine ödül maması koymanız önemli. 

 

KÖPEĞİNİZİN AYRI ALANI OLSUN

 

Unutmayın köpekler sizi alfa olarak görür ve her alfanın ayrı bir alanı vardır. İşte bu nedenle köpeğinizin ayrı bir alanı ve sizin ayrı alanınız olmalıdır. 

 

Eğer evde beraber yaşıyorsanız onun giremeyeceği alanları belirlemeniz ve yaptığı hatalarda köpeğinizi kendi alanına göndermeniz önemlidir. Sürekli köpeğinizle beraber yatmanız, kendinize ait alanlarınızda istediği gibi köpeğinizin davranması, belli bir süreden sonra egemenliği onun ele geçirmesine izin verir. 

 

Tüm aile bireylerinin aynı kuralları uyguladığından emin olmanız ve alan belirlemesi yapmanız, köpeğinizle sağlıklı bir irtibat kurmanın temel yollarından bir tanesidir. 

 

KÖPEĞİNİZİ KUCAĞA ALMAYIN

 

Köpek dostlarımız doğası gereği dört patileri üzerinde yürümeye alışkın canlılardır. Özellikle sürekli kucağa alınan köpek dostlarımızın ilerleyen zamanlarda psikolojik olarak olumsuz davranışlar gösterdiği görülmüştür.

 

Onlarla oyun oynarken veya beraber sevgimizi paylaşırken kucağa almaktan kaçınmaya özen göstermeliyiz. 

 

UYGUNSUZ DAVRANIŞLAR İÇİN KOMUT BELİRLEYİN

 

 

Köpeğimiz evde bir şeyleri parçaladığında veya uygunsuz davranışlar sergilediğinde yaptığımız en büyük hata, zaman geçtikten sonra ona kızmamızdır. 

 

Unutmamamız gereken en büyük konu, köpeğimizin uygunsuz bir davranış sonrası yaptığı şeyi hemen unutup başka bir şeye yönelmesidir. Yani, eve geldiğinizde parçaladığı bir ayakkabıyı ona göstermeniz ve onu cezalandırmanız köpeğinizin neden cezalandığını anlamasını sağlamaz. Yaptığı hatayı görüp anında müdahele etmeniz gerekir ve belirlediğiniz uygunsuz davranış komutuyla anında seslenmeniz gerekir. Örneğin "Şşşştt!"

 

Yanlış davranışlarda (halıya işeme, ayakkabı kemirme, eşya kaçırma, çöp karıştırma vs.) köpeğin dikkatini hızlı ve keskin bir şekilde dağıtmak esastır.

 

Dikkati dağılan köpeğinizin odağını yöneltmek ise sizin görevinizdir. Örneğin:

 

1) Eşya kemirirken gördünüz,

2) "ŞŞŞşştt!" komutu ile uyardınız,

3) Dikkati dağıldı ve yaptığı işi bıraktı size odaklandı,

4) Son hamleniz odağını yöneltmek olmalı. Mesela bulunduğu yerden kaldırmak, bulunduğu odayı değiştirmek veya yeni bir görev vermek.

 

Önemli olan köpeğinizin dikkatini neyin dağıttığını bilmek ve uyarırken sinir krizinin eşiğinde olmamaktır.

 

 

Köpeğinize bir şey öğretmek için sakin, özgüven dolu ve kararlı olmalısınız. Siz sinirden hoplarken köpeğiniz liderliğinizi kabul etmediği gibi daha da heyecanlanacaktır.

 

Kemirdiği veya kaçırdığı eşyayı ondan almaya çalışmak - zorla çekiştirmek köpeklerin dünyasında oyuna çağırmadır. Bu nedenle sakin, özgüven dolu ve kararlı olmanız patili dostunuzla olan iletişiminizde çok önemlidir. 

 

Köpeğinizin saygısını kazanmak alfa olmanın temel taşıdır ve saygı kazanma olgusu köpeği döverek - söverek - sert davranarak işlemez!

 

Köpeğinizin saygısını onun temel ihtiyaçlarını karşılayarak, iyi bir kaynak yönetimi yaparak ve onu hep takipçi konumda bırakarak kazanabilirsiniz. Tüm bunları doğru yaptığımızda sorunlar ortadan kalkacak ve daha kaliteli bir iletişim kurmanızla beraber, sizin ve köpeğinizin daha mutlu olduğunu göreceksiniz.

 

Sevgiyle..

Yorum Yap