Kurt ve Av Köpeklerinin Genel Özellikleri

12/12/2018 0 Yorumlar Genel,

KURT  VE  AV KÖPEKLERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

Kurtlarla ilgili son yapılan çalışmalarda köpeklerin tek atası olduğunu kanıtlanmış ve köpeklerdeki tüm tüy renklerinin kurtlarda da olduğu keşiflerden sadece bir tanesi. Hatta kurtlara ait en eski mağara resimleri M.Ö. 20.000 yıllarda Güney Avrupa da keşfedildi ama buna daha sonra ki yazılarda değinmek istiyorum.

 

Kurtların ve av köpeklerinin genel özelliklerine gelirsek, kurtlar doğası gereği sürü psikolojisini taşır ve kendi aralarında bir hiyerarşisi vardır. Bu hiyerarşiyi şu şekilde izah edebiliriz. En önde hasta ve zayıf olanlar ilk görevleri yolu açmak ve yapılan saldırıda ölürken bile sürüye katkı sağlamaktır. Onların arkasında deneyimli yani güçlü olanlar hemen arkalarından dişiler gelir, dişileri daha iyi koruma mantığı ile arkalarından tekrar deneyimliler ve en son da lider gelir sürüyü ile arasında belli bir mesafe vardır. Bunun mantığı ise sürünün tamamını görebilmesidir.

 

 Peki, kurtlar bekçi köpeği olarak tercih edilir mi? Maalesef bu hiç iyi bir tercih olmayacaktır. Çünkü doğası gereği yabancı bir varlığa havlamaktan, saldırmaktan çok kaçıp saklanmayı tercih eder aslında pusuya yatar. Av köpeklerinde ise durum farklı değildir açıkçası bekçi köpeği olarak tercih edilmez. Av köpeklerinin sadece özellikle geceleri yabancılara karşı daha duyarlı davrandıkları ve havladıkları görülmüştür. 62 bireyde yapılan incelemelerde %93.94 saldırganlık olmadığı %6.06 ise olduğu ama bunun kalıtsal özellik olması ile beraber yetiştirme tarzının da önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

 

 

İnsanlarda 5 milyon koku alma hücresi olmasına rağmen kurtlar yaklaşık olarak 200 milyon koku alma hücresine sahiptir ve 1,5 kilometreden başka bir hayvanın kokusunu alabilir. Av köpeklerinde ise hücre sayısının aynı olması ile birlikte 160 kilometreye kadar iz sürüp takip edebilir. Av köpekleri koku takibini hem yerden hem havadan yaparlar. Havadan koku takibi yapabilmesi ortalama %79.24 iken, yerden koku takip etme oranı %95.29 dur. Her ikisini yapabilme oranı ise % 70 dir. Av köpekleri fermalı ve fermasız olarak ikiye ayrılır. Gerçekten avcılıkta kullanılan köpekler fermalı köpeklerdir. Ferma av köpeklerinin geçerliliğinde en önemli faktörlerden biridir. Avın yerini bulup belirleyerek avı ürkütmeden ama avcıya haber verme şekline denir. Erkeklerin %89.18 i donarak, %86.48 i ayak kaldırarak ferma yapmaktadır. Her ikisi ile ferma yapan erkek sayısı %75.67 dir. Dişilerde bu oranlar az da olsa düşmektedir. Fermasız olanlar ise av köpeği sınıfına girse de avcılık ta tercih edilen türler değildir. Buna örnek olarak Labrador retriever ve Golden retriever i gösterebiliriz. Daha çok evcil insana bağlı ve sadık türlerdir. Gerçi Golden retriever e göre Labrador retriever  suya ve soğuğa dayanıklılığı, genlerine işlemiş getirme kabiliyetinden dolayı ferma vermesi için eğitilebileceğide görülmüştür.

 

 

Normal şartlar altında kurtlar bir sesi ormanda 9.5 km açık alanda ise 16 km mesafeden duyabilir. Av köpeklerinde bu oran 6.5 km olduğu görülmüştür.

Kurtlar pençeleri arasındaki perdeler sayesinde 10 km mesafe yüzebilir. Av köpekleri ise eğitim aldıkları taktirde 10-20 km yüzdükleri görülmüştür.

Kurtlar çeneleri güçlü hayvanlardır mücadelede genellikle galip gelirler, galip gelemedikleri belki de tek köpek cinsi kangal köpekleridir. Bazı kayıtlarda ise kangal köpekleri kurdu yenen tek köpek türü olduğu yazılıdır. Av köpeklerinin çene yapısının bu kadar güçlü olduğunu söylemek mümkün değil, yapısından bahsedecek olursak dişilerin tamamında çene durumu makas tipi olarak belirlenmiştir. Yani üst çene ve alt çene kenetlenmiş yapıdadır. Erkeklerin ise %94.59 u makas konumlu %5.41 oranında ise alt çenenin kısa konumlu yani alttan meyilli çene yapısındandır.

 

 

Son olarak sadece kurtlar da görülen bazı özelliklerden bahsetmek istiyorum. Arka ayaklarını ön ayaklarının bastığı noktaya basmalarıdır. Bu özellikleri sayesinde ayak izlerinden kurt tanınabilir.

Kurtlarda aile bulunur, aile içi hiyerarşi çok güçlüdür. Kendinden küçük kardeşlere büyük kardeş bakar. Kesinlikle akraba olan bir kurtla çiftleşmezler. Bu durum hatta hiç görülmediği bilgisi vardır, eğer yabancı bir kurt bulamazlarsa ölünceye kadar hiç çiftleşmezler. Büyük oranda tek eşli hayvanlardır bazı durumlar da eş değiştirirler.

 

İki ırkında bilinmesi gereken ve insanı şaşırtacak yazıma sığdıramadığım daha bir çok özelliği mevcut . Merak edenler şimdiden araştırmaya basladı bile …

Yorum Yap