Scottish Fold İran Kedisi Mi? Scottish Fold’un Genetik Yapısının Sebebi Nedir?

19/12/2018 1 Yorumlar Evcil Hayvanlar Hakkında,

 

Scottish Fold İran Kedisi Mi? Scottish Fold’un Genetik Yapısının Sebebi Nedir?

 

En çok tanınan ırklardan biri olan İran kedisi, köklü tarihi ve inanılmaz sevimliliklerinin yanı sıra, pek çok türün de atası olma özelliğine sahip. Bilinen en eski kedi ırklarından olan İran kedileri, tüm dünyada bilinen bir ırk. Neredeyse her kedi ırkında bir parçası bulunan İran kedileri, tüm dünyada persian adıyla tanınmakta. Günümüzde neredeyse her renkten persian kedisine rastlamak mümkün. Bütün ırklarda olduğu gibi ortalama 10 – 15 yıl arası yaşadığı bilinir. İran kedileri sakin ve sessiz yapıları ile tanınır. Sürekli kucakta olmaktan ve insanlar ile sıcak temas kurmaktan hoşlanan bir ırktır. Gürültülü ortamları çok fazla tercih etmeyen bu ırk eğer çok gürültü varsa ortamı terk eder. Aynı şekilde fazla ilgiden de bunalabilen İran kedileri, istemediği zaman sevdiğiniz takdirde sizden kaçabilir (tüm kedi ırklarının ortak karakteri sanırım). Bu ırkı ev için uygun yapan özelliklerden biri tırmanmak ve zıplamaktan çok hoşlanmamaları. Bilinenin aksine İran kedisi tek bir görünüşe sahip değildir. İran Kedisi Ailesi; İran kedisi, British Shorthair, Scottish Fold, Exotic Shorthair, Selkirk Rex ve Chartreux. Ama hepsinin burnu basık değil dediğinizi duyar gibiyim. Ama yukarıda nedenini belirttim zaten.

 

 

British Shorthair kedisinin şefkatli ve sakin yapıya sahip bir hayvan olduğu söylenir ve son derece sağlıklı bir kedi olarak lanse edilir. Scottish Fold’un acı dolu ve sakatlığa yol açan durumunu bilenler onun yerine British Shorthair tercih edebilirler. Bilmeyenler için Scottish Fold ırkı, bükük kulakları ile tanınan dünya çapında en çok bilinen ırklardan bir tanesi. Farklı boyutlara sahip olabiliyorlar ancak çok fazla büyüdükleri söylenemez. Kulakları dışında en dikkat çekici özelliği, garip pozisyonlarda oturmayı çok sevmeleri. Sırt üstü, iki ayaküstünde vb. bu davranışlarının sebepleri tam olarak bilinmese de, bazı araştırmacılar sağlık sorunları yüzünden olduğunu belirtti. Scottish Fold kedileri ilk kez İskoçya’da doğal genetik mutasyon sonucun da dünya ya geldi. Kulaklarının şekli ve sevimli görüntüleri nedeniyle ilgi çeken bu ırk, üreticilerin takibi altına girince, çok kısa süre içerisinde yayılmayı başardı. Scottish Fold kedilerinin yüz ifadesinin nedeni aslında hastalık, özellikle yüz ifadeleri ve kırık kulakları nedeni ile birçok kedi severinde maalesef favorisi… Ağrılarından dolayı kıpırdayamayan hayvanlara sırf bu yüzden biblo kedi denmekte… Çok sevimli görünmesine rağmen kulakları aslında kıkırdak hastalığının belirtisi olarak ortaya çıkıyor.

 

 

Bu ırkın yanlış şekilde çiftleştirilmesi durumunda önemli bir genetik hastalık olan osteokandrodisplazi’ye neden olmaktadır. Kıkırdak dokuyu etkileyen iskelet sisteminde ciddi bozulmalara neden olan ağrılı bir hastalıktır ve maalesef ki tedavisi yoktur. Bu hastalık iki Scottish Fold ırkı kedinin çiftleştirilmesi sonucu yavrunun iskeletinde bozukluğa neden olur. Bu kedilerin kuyrukları oldukça kısa ve küttür, esnek değildir. Ayak tabanında anormal kemik büyümeleri görülebilir. Sırtta kamburluk meydana gelebilir. Bu hastalığın meydana gelmemesi için Scottish Fold ırkı kediler kesinlikle Scottish Straight ırkı kediler ile çiftleştirilmeli.  Değerli bir ırk olduğu için sorumsuz kişilerin ellerinde yanlış çiftleştirmeler sonucu bu hastalığı ömür boyu yaşayacak yavrular doğmaktadır. Bu nedenle Scottish Fold ırkından kedileri üretmek en hafif tabirle ahlaka ve vicdana sığmıyor.

 

 

Hayvan severlerin yoğun çabasına rağmen ne yazık ki hala ülkemizde cins kediler üretilmeye, satılmaya devam ediyor. Bu kedilerin çoğu acı veren hastalıklardan mustarip bir şekilde yaşamak zorunda kalıyor. Bu kedileri üretmek dünya ya acı çekecek kediler getirmekten başka bir işe yaramıyor. Kediler sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın en sevilen hayvanlarından ve birlikte yaşanan evcil hayvan unvanını uzun yıllardan bu yana patilerinde tutuyorlar. İstatistiklere göre dünyada 500 milyondan fazla kedi bulunuyor, gerçekten kedi popülâsyonu çok yoğun. Kedilerdeki bu popülâsyonun büyük bir kısmı ise ne yazık ki sokaklarda… Barınaklarda çok zor şartlar altında yaşam savaşı veriyor ve tüm bu gerçeklere rağmen hala safkan cins kedi üretimi yapılıyor. Merdiven altı olarak tabir edilen izbe yerlerde sürekli doğurtulan cins kediler acılı bir hayat sürerken doğan yavrular binlerce liraya satılıyor. Satılan her yavru aslında sokaklardaki bir doğmuş kedinin yuva bulma şansını elinden alıyor. Olayın bir de safkan ırklarda görülen bahsettiğim genetik hastalık yanı var. Ve bu kısmı da en az üretim ve sokak canları kadar acı verici.

 

 

Maalesef biz insanlar doyumsuz olduğumuz için para işin içinde olduğu sürece üretmeye devam edecekler, malumunuz bu konu ile kanunlarda da geçerli bir madde yok bu sebeple elimizden gelen tek şeyi yapmak bir canı para ile satın almamak en doğrusu…

1 Yorumlar

Murat Goker:
19/12/2018, 05:35:45 PM
Yanıtla

scottish de iran kedisimiymiss . bi yasima daha girdim... :)

Yorum Yap